Novice

Poziv predstavnikom vlade, da preprečijo ukinitev romskega radia Romic

Poziv predstavnikom vlade, da preprečijo ukinitev romskega radia Romic

V pismu predsedniku vlade in ministru za kulturo, poslanem 6. julija 2016, je Brankica Petković opozorila na  nevarnosti za prenehanje delovanja edinega romskega radia v Sloveniji, Radia Romic.

»Gre za radio, ki ga je Zveza Romov Slovenije zagnala leta 2003, pri čem smo bili v usposabljanje mladih Romov in Romkinj za novinarsko in tehnično delo na radiu, v pridobivanje zagonske finančne podpore pri tujih donatorjih ter tudi v proces pridobivanja frekvence vključeni še novinarji in strokovnjaki, takrat zbrani okrog medijskega programa Mirovnega inštituta. Šlo je za emancipatorni poskus romske skupnosti, da sama postavi in upravlja svoj skupnostni radio  – zvrst medija, ki se je kot priročna za javno delovanje in uveljavljanje odrinjenih in socialno šibkejših skupnosti izkazala v mnogih državah sveta.

Veliko truda in postopkov je bilo potrebno, predvsem znotraj romske skupnosti, zlasti Zveze Romov Slovenije, da bi se postavil nov skupnostni medij.

V letih za tem smo skupaj z Zvezo Romov Slovenije uspeli tudi v prizadevanjih, da bi se znotraj javne radiotelevizije RTV Slovenija zagnala redna radijska in televizijska oddaja za romsko skupnost, ki ju večinoma ustvarjajo sami Romi.

Za redno delovanje medija pa so potrebna redna sredstva, še toliko bolj pri romski skupnosti, kjer ni finančnih rezerv pri izdajatelju ali sodelavcih, ki si nujno iščejo nadomestne vire preživetja, čim tisti pri mediju, četudi skromen, usahne. Zelo težko pa je vedno nanovo ekipirati uredništvo manjšinskega medija, kakršen je Radio Romic.

Pomen in vloga romskega radia (kot tudi vseh drugih manjšinskih medijev), sta velika, ne le za romsko skupnost, ki ga uporablja kot kanal za komunikacijo znotraj skupnosti in navzven – z vsem drugimi deli družbe, temveč tudi za celotno slovensko družbo in za državo, ki se s tem izkazuje kot odprta, podporniška in funkcionalna za vse skupnosti, ki v njej živijo. Manjšinski mediji prispevajo tudi k ohranjanju in uveljavljanju manjšinskih jezikov, kar je eden od mednarodno najbolj izpostavljenih standardov izkazovanja demokratičnosti kulturnih politik.

Obstoj romskega radia v Sloveniji in oddaj za romsko skupnost na Radioteleviziji Slovenija je pomembno spričevalo razvitosti demokracije in kulturne politike pri nas. To je zlasti vidno, ko Slovenijo obravnavamo v mednarodnem kontekstu in takrat smo s pravico ponosni na priznanja glede tega dosežka.

Vsakič, ko kakšnem svobodnem in emancipatornem mediju grozi ugašanje ali pride do njegovega ugašanja, ugasne tudi luč v družbi, ki nas dela vidnim in spoštovanim.

Institucije, postopki in državni funkcionarji, ki so prispevali, da je romski radio v Sloveniji zaradi odtegovanja finančne podpore pod grožnjo ukinitve ter da je zaradi tega že prišlo do osipa in škode v uredništvu in programu, niso kos svoji nalogi in delajo škodo manjšinski skupnosti, celotni slovenski družbi in državi,« je napisala.