Spoštovane, spoštovani,

na Mirovnem inštitutu vemo, kam vodijo javno razpihovanje sovraštva in nestrpnosti, širjenje neenakosti in diskriminacije, izključevanje, rasizem in nacionalizem. Tudi v preteklem letu smo si zato aktivno prizadevali, da bi bilo v Sloveniji teh pojavov manj in da bi naša družba postala bolj odprta, misleča in politično dejavna skupnost, temelječa na načelu enakosti. Vljudno vas vabimo, da si kratek pregled naših najbolj zanimivih projektov, dogodkov, raziskav in objav iz leta 2018 ogledate v pričujočem novičniku. Naše delo lahko podprete tako, da nam namenite 0,5 % dohodnine, mi pa obljubljamo, da tudi prihodnje leto ne bomo dali miru.

V letu 2019 vam želimo obilo zdravja, ljubezni, tehtnih premislekov in srečnih naključij.

S prijaznimi pozdravi,

Iztok Šori
direktor Mirovnega inštituta

---
Migracijske politike in integracija

Migracijske politike in integracija

V letu 2018 smo v projektih, ki obravnavajo temo migracij in integracije, organizirali delavnice o zaposlovanju državljanov tretjih držav, naslovili smo problem kriminalizacije migracij, opozorili smo na potrebo po bolj učinkoviti integracijski politiki in  skušali spremeniti diskurz o migracijah.

---
Formalno in neformalno izobraževanje za odprto družbo

Izobraževanje za odprto družbo

Mirovni inštitut je v letu 2018 nadaljeval svoje aktivno sodelovanje s šolami in drugimi (nevladnimi) organizacijami, vpetimi v formalno in neformalno izobraževanje za odprto družbo. Organizirali smo več interaktivnih delavnic za učiteljice in učitelje na eni strani, ter dijakinje in dijake oziroma mlade na drugi strani na področju preseganja stereotipov, vključevanju beguncev in migrantov ter strpnosti.

---
Objave v letu 2018

Objave v letu 2018

V letu 2018 smo sodelavke in sodelavci Mirovnega inštituta napisali številne knjige in znanstvene članke, v katerih smo predstavili rezultate naših raziskovalnih projektov in študij. Poleg avtorskih prispevkov smo pri publikacijah sodelovali kot uredniki in urednice ali kot prevajalci in prevajalke. Za lažji pregled smo objave razvrstili po štirih tematskih sklopih, kjer smo raziskovalno najbolj aktivni: človekove pravice, spol, mediji in politike.

---
Vključenost v regionalna prizadevanja za razvoj demokratičnih medijskih sistemov

Vključenost v regionalna prizadevanja za razvoj demokratičnih medijskih sistemov

Mirovni inštitut je vključen v številne dejavnosti, povezane z razvojem medijev in medijskih sistemov v državah jugovzhodne Evrope. To sodelovanje in izmenjava znanj izhajata iz članstva v mreži medijskih centrov in inštitutov v jugovzhodni Evropi, SEENPM, ki smo jo skupaj z drugimi organizacijami v tej regiji pomagali ustanoviti leta 2000.

---
Spolna diferenciacija v medijski industriji

Spolna diferenciacija v medijski industriji

V triletni raziskavi, ki se izteka, smo se ukvarjali s procesi spolne diferenciacije v medijih, pri čemer smo izhajali iz predpostavke, da razmerja med spoli niso konstituirana zgolj v odnosu do sredstev produkcije, ampak tudi v odnosu do reprodukcije in reproduktivnega dela, vključno s potrošnjo. 

---
Uspešno zaključen projekt 'Spodbujanje odziva opazovalcev spolnega nadlegovanja med mladimi'

Spodbujanje odziva opazovalcev spolnega nadlegovanja med mladimi

V dveh letih trajanja projekta smo razvijali nov pristop k preprečevanju spolnega nadlegovanja, ki mlade, ki so priče spolnega nadlegovanja, spodbuja k posredovanju v takšnih situacijah.

---
Pravice osumljenih in obdolženih v kazenskih postopkih

Pravice osumljenih in obdolženih v kazenskih postopkih

Mirovni inštitut je v letih 2016 – 2018 intenzivno deloval na področju procesnih pravic osumljenih in obdolženih oseb v kazenskih postopkih, kot jih zagotavljajo pravni instrumenti Evropske unije. Naše delo je potekalo v okviru treh projektov, ki smo jih izvajali v mednarodnih projektnih partnerstvih, sofinancirala pa jih je Evropska unija. V vsakem od projektov smo izvajali empirične raziskave, ki so se osredotočale na različne vidike procesnih pravic.

---
O minimalnem dogodku na EU ravni

O minimalnem dohodku na EU ravni

Evropska mreža za boj proti revščini (EAPN) je v Bruslju organizirala mednarodni dogodek o tem, kakšen je napredek pri shemah minimalnega dohodka. V okviru prizadevanj za zmanjševanje prekarnosti je bil organiziran tudi 'Apel – Za delo brez prekarnosti'. Ravno tako se je aprila odvila dvomesečna EMIN turneja za ustrezen in dostopen minimalni dohodek. 

---
mirovni inštitut

0,5 % dohodnine lahko namenite Mirovnem inštitutu

Pridobili smo status delovanja v javnem interesu na področju varstva človekovih pravic ali varstva pred diskriminacijo.

Če zaupate v naše delo, nas podprite!

---

O Mirovnem inštitutu

Mirovni inštitut je zasebna neodvisna neprofitna raziskovalna institucija, ki so jo leta 1991 ustanovili posamezniki, ki so verjeli v mirno reševanje konfliktov, enakost in spoštovanje standardov človekovih pravic. Inštitut razvija interdisciplinarne raziskovalne, izobraževalne in zagovorniške dejavnosti, katerih cilj je ustvarjanje in ohranjanje odprte družbe, sposobne kritičnega razmišljanja in na načelih enakosti, odgovornosti, solidarnosti, človekovih pravic in pravne države. Inštitut deluje na področjih družboslovja, humanistike in prava v petih tematskih področjih: človekove pravice in manjšine, politike, mediji, spol in kulturne politike. Deluje kot zaveznik ranljivih skupin in zoper diskriminacijo.

---