Izbrisani - Informacije in dokumenti

Pomoč izbrisanim prebivalcem pri urejanju njihovega statusa in osveščanju javnosti o izbrisu in stanju poprave krivic.

Menu

Sporočilo za javnost ob sodbi Velikega senata Evropskega sodišča za človekove pravice

Amnesty International Slovenije, Mirovni inštitut ter Civilna iniciativa izbrisanih aktivistov pozdravljajo sodbo Velikega senata Evropskega sodišča za človekove pravice

Ljubljana, 12. 3. 2014 – Amnesty International Slovenije, Mirovni inštitut ter Civilna iniciativa izbrisanih aktivistov pozdravljajo sodbo Velikega senata Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) v zadevi Kurić proti Sloveniji. Veliki senat ESČP je danes v drugem delu sodbe razsodil o višini materialne odškodnine za šest izbrisanih pritožnikov, ki so že leta 2012 dosegli pomembno zmago. Takrat, v prvem delu sodbe, je sodišče namreč odločilo, da izbris in njegove posledice predstavljajo kršitev človekovih pravic izbrisanim pritožnikom.

To je ponovna zmaga za izbrisane, ki so po sodbi Sodišča upravičeni do bistveno višjih odškodnin, kot jih za izbris ponuja država Slovenija v decembra sprejetem zakonu. Po prvi in drugi sodbi so namreč izbrisani pred Evropskim sodiščem dobili za odpravo posledic izbrisa najmanj 50.000 evrov vsak, a država jim v domačem pravnem redu ponuja le nekaj več od 12.000 evrov. Po mnenju navedenih organizacij je razkorak med evropsko in domačo ravnijo prevelik, saj niti ne razlikuje med odškodnino za materialno in nematerialno škodo.

Po besedah direktorice Amnesty International Slovenije Nataše Posel je: “Sodišče oblastem poslalo jasno sporočilo, da je bila decembra sprejeta zakonodaja o odškodnini izbrisanim neustrezna in da niti po vsebini niti po višini ne more zagotoviti odprave posledic izbrisa. Menimo, da se mora zakonodaja ponovno spremeniti – čimprej in na podlagi iskrenega dogovora z žrtvami izbrisa. V nasprotnem primeru bo naši državi pravila ponovno postavljalo ESČP v tisoč novih zadevah izbrisanih, ki so bile v Strassbourg lansko leto že vložene.”

Katarina Vučko iz Mirovnega inštituta je ob tem dodala, da: “sodba pritožnikom priznava tudi odškodnino na podlagi izpadlih otroških dodatkov, ki jih za svoje mladoletne otroke v času izbrisa niso prejemali. Aliju Berishi, ki je eden od šestih zmagovitih pritožnikov, današnja sodba priznava škodo za njegovih pet otrok. Vendar pa Ali Berisha štiri od teh petih otrok v Slovenijo ne sme pripeljati, ker niso bili rojeni v Sloveniji – kar je zahtevala izjemno restriktivna zakonodaja iz leta 2010 in ki se je tako ali tako julija 2013 iztekla. To enostavno pomeni, da bo potrebno ustrezno urediti tudi statuse otrok, da bodo vsi otroci izbrisanih lahko pridobili dovoljenje za stalno prebivanje.”

Mirjana Učakar, ki je bila tudi sama izbrisana pa je v imenu CIIA povedala, da: “je izbris predvsem politični problem, saj ga kljub pravni jasnosti in sodbam Ustavnega sodišča in Evropskega sodišča za človekove pravice, politika, ne glede na aktualno vladajočo opcijo, enostavno ni želela reševati.”

Amnesty International, Mirovni inštitut ter Civilna iniciativa izbrisanih aktivistov pozivajo slovenske oblasti, da na podlagi današnje sodbe ponovno odprejo vprašanja glede vseh vidikov odprave posledic izbrisa, vključno z vprašanji odškodnine izbrisanim in tudi ureditve statusnopravnih vprašanj.

Za več informacij se obrnite na pisarno AIS ali na Mirovni inštitut.