Novice

Zbor občank_ov v Sloveniji nadaljuje z diskusijo: reprezentacije, odgovornost medijev in 12 novih zahtev

Zbor občank_ov v Sloveniji nadaljuje z diskusijo: reprezentacije, odgovornost medijev in 12 novih zahtev

V soboto, 12. aprila 2025, je Mirovni inštitut gostil tretji zbor občank_ov o medijih in demokraciji v Sloveniji, na katerem se je zbralo 20 občank in občanov, ki so nadaljevali z diskusijo – tokrat s poudarkom na ključnih vprašanjih povezanih z mediji in reprezentacijami. Za uvod v temo je na srečanju kot gost nastopil Matija Stepišnik, odgovorni urednik Večera, enega največjih in najstarejših slovenskih časopisov.

Vpogled strokovnjaka: „Mediji bi morali biti ogledalo, ki odraža raznolikost družbe“

Zbor občank_ov se je začel s predstavitvijo Matije Stepišnika, odgovornega urednika časopisa Večer, nekdanjega predsednika Društva novinarjev Slovenije in, kot pravi sam, „novinarja za vedno“. Stepišnik je v svojem govoru osvetlil izzive, s katerimi se trenutno soočajo tiskani mediji, hkrati pa je poudaril njihovo odgovornost za ohranjanje visokih profesionalnih novinarskih standardov. V povezavi s temo tokratnega zbora občank_ov je izpostavil, kako si Večer aktivno prizadeva zagotavljati zastopanost različnih, tudi marginaliziranih skupnosti v medijih. „Večer si je vedno prizadeval vključiti glasove tistih, ki so pogosto izključeni iz mainstream poročanja,“ je opozoril in pri tem mislil na skupnosti, kot so starejši, Romi, LGBTQ+ in invalidi.

Občanke in občani prisotni na zboru občank_ov, ki prihajajo iz različnih regij Slovenije – tudi iz Štajerske, kjer je Večer primarno baziran – so poudarili pomen dostopa do lokalnih medijev. „Ko sem bila majhna, smo doma vedno imeli časopis Večer, saj je poročal o temah, ki so se nam zdele relevantne,“ je pojasnila ena izmed udeleženk.

Teme za nadaljnjo razpravo

Po razpravi z Matijo Stepišnikom so bile udeleženke in udeleženci povabljeni, da individualno ocenijo in izberejo teme, ki jih želijo raziskovati v prihodnje, ter oblikujejo svoje zahteve na podlagi vprašanj, ki so jih zastavili na prvem  zboru občank_ov. Na tokratnem srečanju so izoblikovali tri ključne teme: medijska agenda in določanje prednostnih vsebin, družbeno odgovorno medijsko poročanje in pluralnost medijskega poročanja. Po razpravah v skupinah so občanke in občani predstavili zahteve, oblikovane za vsako temo, ki so bile nato takoj vključene v postopek odločanja.

Novih 12 zahtev zbora občank_ov

Na tokratnem srečanju so udeleženke in udeleženci oblikovali 13 zahtev in s tem postavili temelje za prihodnje razprave zbora občank_ov. Od teh jih je bilo 12 potrjenih, ena pa zavrnjena. Zahteve so bile usmerjene na različne institucije, medije, Ministrstvo za kulturo, pa tudi na Evropsko unijo, pri čemer so obravnavale področja, ki so segala od finančne podpore do izobraževalnih pobud.