Novice
-
15. 3. 2023
Glas ljudstva: Rezultati prvega monitoringa vladnega uresničevanja predvolilnih zavez
Vlada je: v celoti izpolnila 8 zavez, delno izpolnila 12 zavez, v izvajanju ima 54 zavez, zastala pri uresničevanje 6 zavez, nedotaknjenih pustila 35 zavez in 6 zavez prelomila.
15. 3. 2023Javni razpis za kandidate_ke za mlade raziskovalce_ke v letu 2023 na INTERDISCIPLINARNEM raziskovalnem področju
Raziskovalno področje: Računalniško družboslovje, digitalna humanistika in sociologija. Rok prijave: do vključno 30. 04. 2023.
15. 3. 2023Javni razpis za kandidate_ke za mlade raziskovalce_ke v letu 2023 na raziskovalnem področju PRAVO
Rok prijave: do vključno 30. 04. 2023.
6. 3. 2023Vloga medijev v družbi vpliva na oblikovanje populističnih stališč javnosti
V reviji East European Politics je izšel članek 'Aligning populist worldviews of citizens to media preferences: peculiarities of an illiberal political context' Mojce Pajnik, Nejca Berzelaka in Ajde Šulc.
28. 2. 2023Poročilo nevladnikov o vladavini prava 2023: Orodja za zaustavitev korupcije so prešibka
»Civil Liberties Union for Europe« je objavila četrto Poročilo o vladavini prava 2023, ki predstavlja stanje svoboščin, demokracije in človekovih pravic v 18 državah Evropske unije.
30. 1. 2023Ukrajinsko mirovno gibanje: intervju z Jurijem Šeljaženkom
Prevod intervjuja z Jurijem Šeljaženkom, izvršnim sekretarjem Ukrajinskega mirovnega gibanja, objavljenega na portalu worldbeyondwar.org.
Projekti
-
MOJ DOM. Begunci, migracije in zabrisani spomini po jugoslovanskih vojnah
Namen projekta je spodbuditi mednarodno in multidisciplinarno razpravo o novejši evropski zgodovini in demokratični tranziciji po jugoslovanskih vojnah v 90. letih in ob nastajanju samostojnih držav naslednic.
Parlament o prihodnosti Evrope
Projekt ozavešča o ovirah/nedostopnosti ter razvija konkretne predloge za bolj vključujočo Evropsko Unijo.
FIERCE – Feministična gibanja za revitalizacijo demokracije v Evropi
Glavni cilj projekta je zagotoviti teoretično in praktično znanje in orodja za revitalizacijo zavezništev med feminističnimi gibanji, civilno družbo in političnimi odločevalci.
Udejanjanje državljanstva in solidarnosti v Evropi »od spodaj navzgor«: Lokalne iniciative, intersekcijske strategije in transnacionalne mreže
Raziskovalni projekt naslavlja izzive transnacionalnega sodelovanja in povezanosti na različnih področjih družbenega življenja.
Krepitev migrantskih glasov v politikah vključevanja
Omogočiti in povečati sodelovanje migrantov pri oblikovanju in izvajanju ukrepov na političnemu področju, tam kjer jih neposredno zadevajo ter približati vprašanja lokalnim, nacionalnim in nosilcem odločanja v EU.
Sovražni govor v sodobnih konceptualizacijah nacionalizma, rasizma, spola in migracij
Analiza sovražnega govora kot pojava, ki je neločljivo povezan z nacionalizmom in rasizmom, naslavljanje sodobnih izzivov polarizacije družb tako v Sloveniji kot v Evropi.
Publikacije
-
Članek / Aligning populist worldviews of citizens to media preferences: peculiarities of an illiberal political context
V članku preučujemo, kako spremljanje medijev in razumevanje vloge medijev v družbi vpliva na oblikovanje populističnih stališč javnosti.
Poročilo / Rule of Law Report 2023
Evropska mreža nevladnih organizacij, zagovornikov človekovih pravic in svoboščin »Civil Liberties Union for Europe« je objavila četrto Poročilo o vladavini prava 2023, ki predstavlja stanje svoboščin, demokracije in človekovih...
Poročilo / Regulacija političnega oglaševanja v EU
Liberties in organizacije za človekove pravice v Bolgariji, Madžarski, Italiji, na Nizozemskem in v Sloveniji so preučile, kako je politično oglaševanje urejeno v njihovih državah. Slovenski pregled smo pripravili...
Knjiga / Intersekcionalnost: perspektive strukturne, politične in reprezentacijske neenakosti
Znanstvena monografija tematizira prisotnost, predvsem pa razkriva odsotnosti intersekcijske perspektive v oblikovanju politik in v spremljajočem medijskem diskurzu v Sloveniji.
Članek / The Intertwining of the Covid-19 Pandemic with Democracy Backlash: Making Sense of Journalism in Crisis
Avtorici preučujeta, kako je kombinacija javnozdravstvene krize in vlade z avtoritarnimi tendencami ter njenih teženj po politični instrumentalizaciji in ekonomskem opustošenju medijev v Sloveniji vplivala na novinarstvo v času...
Članek / Ujeti v institucijo: upravljanje epidemije covid-19 v slovenskih domovih za starejše z vidika skrbstvenih mikromobilnosti
Avtorica v članku kontrastira obe logiki omejevanja širjenja okužb ter reflektira njune učinke na skrbstvene mikro-mobilnosti v institucionalni oskrbi starih v času pandemije in nekatere druge teme povezane z...
Mirovni inštitut
Tematska polja
Kontakt
Mirovni inštitut
Inštitut za sodobne družbene in politične študije
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 234 77 20
Fax: +386 1 234 77 22
E-pošta: info@mirovni-institut.siSpletno mesto Mirovnega inštituta uporablja piškotke, da vam lahko omogočimo boljšo uporabniško izkušnjo. Ok Več informacijZasebnost