Novice
-
24. 2. 2021
Posnetek pogovora Kako pravico do protesta branijo na Poljskem in v Franciji?
V spletnem pogovoru so sodelovali aktivisti in zagovorniki človekovih pravic iz Poljske in Francije.
16. 2. 2021Kako pravico do protesta branijo na Poljskem in v Franciji?
Vabilo na spletni pogovor 'Kako pravico do protesta branijo na Poljskem in v Franciji?' z voditeljico gibanja proti prepovedi splava na Poljskem in drugimi aktivisti.
10. 2. 2021Infografika: Financiranje Mirovnega inštituta (2019)
Bralcem in bralkam želimo predstaviti dejanski obseg in raznolikost finančnih sredstev, ki jih za svoje obsežno znanstveno in pomembno zagovorniško delo pridobimo in tudi porabimo.
3. 2. 2021Izšla je knjiga Totalitarizem, Zgodovina razprave
Pri Založbi Sophia je izšla knjiga Totalitarizem, Zgodovina razprave avtorja Enza Traversa. Knjigo je prevedla Maja Breznik, skupaj z Rastkom Močnikom pa sta napisala tudi spremno besedo.
3. 2. 2021‘Družbene inštitucije so se že pripravile na prihod avtoritarnega režima’
Intervju z dr. Majo Breznik za spletni časopis Novosti.
Projekti
-
Populistični pretres, nazadovanje demokracije in kriza vladavine prava v Evropski uniji
Izpopolnjevanje strategij demokratičnega odpora, s preučevanjem mehanizmov »izključevalnega populizma« in njihovih učinkov na spodkopavanje vladavine prava, regresije na področju gospodarstva in medijev.
Indeks brezdržavljanskosti
Projekt namerava razviti indeks brezdržavljanskosti, ki bo v prvi vrsti služil kot vir za izvajanje zagovorništva članom Evropske mreže o brezdržavljanskosti, širši civilni družb, vladam, raziskovalcem in medijem.
Enakost in človekove pravice v dobi globalnega vladovanja
Raziskovalni program naslavlja položaj konceptov človekovih pravic, enakosti in (ne)diskriminacije, ki so se znašli na zgodovinskem razpotju.
Prelom v tradiciji: Hannah Arendt in spremembe politične pojmovnosti
Splošni namen raziskave je preiskati in razčleniti prispevek Hannah Arendt k analizi sprememb političnih konceptov in njegov pomen za razumevanje današnjega časa.
(Od)govor – Zoperstavljanje sovražnemu govoru v Jugovzhodni Evropi: Učenje in delovanje proti sovražnemu govoru na spletu
Cilj projekta je vzajemno učenje o preseganju sovražnega govora na spletu in odzivanje na sovražno naracijo v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji, državah na balkanski migracijski poti.
Otroci priseljenci in priseljenske skupnosti v spreminjajoči se Evropi (MICREATE)
Raziskovalci in raziskovalke evropskega projekta MiCreate preučujemo možnosti vključevanja otrok priseljencev in priseljenk v evropske družbe in vlogo izobraževalnih institucij v procesu njihove integracije.
Publikacije
-
Razsežnosti skrbstvenega dela
Monografija prinaša premišljevanje koncepta skrbi in skrbstvenega dela v kontekstu feminističnih teoretizacij državljanstva, politične ekonomije in etike skrbi.
Populism and the Web: Communicative Practices of Parties and Movements in Europe
Pri založbi Routledge je izšla nova knjiga o vlogi spleta v komunikacijskih strategijah desnih populističnih strank in gibanj v Evropi.
Razor-Wired. Reflections on Migrant Movements through Slovenia in 2015
Knjiga »Razor-Wired« se osredotoča na obdobje med septembrom in decembrom 2015, na čas tako imenovane begunske krize. Napisana je v angleškem jeziku.
Feminizem in islam. Turške ženske med Orientom in Zahodom
Avtorica predstavi kritične poglede žensk samih, s katerimi tudi odstira kritični potencial pluralnega življenja v Turčiji.
Imagination Castrated: Critical Rethinking of the Civil Society (Organisation) in Contemporary Society
Publikacija prinaša besedila, nastala iz premisleka o položaju civilne družbe danes.
Vojna in mir. Refleksije dvajsetih let
Kritičen pogled na delovanje inštituta ob njegovi dvajsetletnici, vprašanja vojn in miru na področju nekdanje Jugoslavije ter sodobnih problemov prepletanja miru in vojne.
Mirovni inštitut
Tematska polja
Kontakt
Mirovni inštitut
Inštitut za sodobne družbene in politične študije
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 234 77 20
Fax: +386 1 234 77 22
E-pošta: info@mirovni-institut.siSpletno mesto Mirovnega inštituta uporablja piškotke, da vam lahko omogočimo boljšo uporabniško izkušnjo. Ok Več informacijZasebnost