Novice
-
14. 1. 2021
Sprememba paradigme skozi okvir krize: razprave o priseljevanju in integraciji v šestih državah EU
Članek obravnava spremembe v odnosu do priseljencev in beguncev v javnih razpravah o migracijah in integraciji v šestih državah članicah EU: Avstriji, Danski, Poljski, Sloveniji, Španiji in Veliki Britaniji....
6. 1. 2021Sovražni narativi v spletnih medijih in na družbenih omrežjih na Zahodnem Balkanu in v Turčiji
Objavili smo pet novih raziskovalnih poročil v okviru projekta Odpor, ki vsebujejo analizo sovražnih narativov v spletnih medijih in na družbenih omrežjih.
24. 12. 2020Projekti v letu 2020
Pregled projektov na področjih človekovih pravic in manjšin, politike, spola in medijev, ki smo jih izvedli v letu 2020.
18. 12. 2020Ob mednarodnem dnevu migrantov: Solidarnost ne sme postati mrtva črka na papirju
18. decembra 1990 so ZN sprejeli Mednarodno konvencijo o zaščiti pravic vseh delavcev migrantov in članov njihovih družin, ki je ni ratificirala ne Slovenija ne nobena druga članica EU....
Projekti
-
MIPEX – Indeks politike vključevanja migrantov
Indeks politike vključevanja migrantov (Migrant Integration Policy Index – MIPEX) je edinstveno orodje, ki meri politike za vključevanje migrantk in migrantov v države na petih celinah.
Glasovi migrantk
Projekt bo prispeval k vzpostavitvi vključujočega sistema visokošolskega izobraževanja z obravnavo pomembnega družbenega izziva, ki ga predstavljajo migracije oziroma migracije žensk v aktualnem evropskem kontekstu.
TWSE – Odpoved pravici do sojenja v Evropi
Cilj projekta je razviti praktično razumevanje učinka sistemov odpovedi pravici do sojenja v vsaki od sodelujočih držav in razviti smernice o najboljših praksah, prilagojenih vsaki državi.
ARVID – Izboljšanje dostopa do pravic v skladu z Direktivo o žrtvah za osebe z ovirami
Namen projekta je raziskati stopnjo udeležbe oseb z ovirami v kazenskih postopkih v vlogi žrtve, pa tudi morebitne težave, ki omejujejo njihovo polno udeležbo in uživanje pravic.
Indeks brezdržavljanskosti
Projekt namerava razviti indeks brezdržavljanskosti, ki bo v prvi vrsti služil kot vir za izvajanje zagovorništva članom Evropske mreže o brezdržavljanskosti, širši civilni družb, vladam, raziskovalcem in medijem.
Enakost in človekove pravice v dobi globalnega vladovanja
Raziskovalni program naslavlja položaj konceptov človekovih pravic, enakosti in (ne)diskriminacije, ki so se znašli na zgodovinskem razpotju.
Publikacije
-
Priročnik za prijavljanje sovražnega govora na družbenih omrežjih
V priročniku so predstavljeni postopki za prijavo sovražnega govora na družbenih omrežjih, s poudarkom na omrežjih Facebook, Twitter in Youtube.
Migration Law in Slovenia
Knjiga o zakonodaji na področju priseljevanja in pravici do prebivanja nedržavljanov v Sloveniji izvira iz znane Mednarodne enciklopedije migracijskega prava (International Encyclopaedia of Laws).
Populism and the Web: Communicative Practices of Parties and Movements in Europe
Pri založbi Routledge je izšla nova knjiga o vlogi spleta v komunikacijskih strategijah desnih populističnih strank in gibanj v Evropi.
Razor-Wired. Reflections on Migrant Movements through Slovenia in 2015
Knjiga »Razor-Wired« se osredotoča na obdobje med septembrom in decembrom 2015, na čas tako imenovane begunske krize. Napisana je v angleškem jeziku.
White paper: Rights on the Move – Rainbow Families in Europe
"Bela knjiga", poročilo v petih jezikih, vsebuje pregled vseh relevantnih področij prava EU, ki so pomembna za svobodo gibanja mavričnih družin.
Mirovni inštitut
Tematska polja
Kontakt
Mirovni inštitut
Inštitut za sodobne družbene in politične študije
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 234 77 20
Fax: +386 1 234 77 22
E-pošta: info@mirovni-institut.siSpletno mesto Mirovnega inštituta uporablja piškotke, da vam lahko omogočimo boljšo uporabniško izkušnjo. Ok Več informacijZasebnost