Novice
-
20. 7. 2022
Migracije kot opolnomočenje in osebna zgodba o uspehu
Veronika Bajt in Mojca Frelih sta objavili znanstveni članek 'Opolnomočenje z migracijami: Pripovedi o uspešnem vključevanju migrantk v Sloveniji' v posebni številki mednarodne revije 'Cuestiones Pedagógicas Journal'.
5. 7. 2022Mirovni inštitut prijavil regulatorju avdiovizualnih medijev spodbujanje nasilja in sovraštva v oddaji Kdo vam laže
Mirovni inštitut prijavil regulatorju avdiovizualnih medijev domnevno kršitev Zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah glede določil o prepovedi spodbujanja nasilja ali sovraštva v oddaji Kdo vam laže, predvajani na Nova24TV.
30. 6. 2022Video o integraciji beguncev in begunk v štirinajstih državah EU
Ob koncu NIEM projekta smo pripravili video o integraciji beguncev_k v štirinajstih državah Evropske unije. Video zajema tako oceno integracijskih zakonov kot življenjske izkušnje z integracijo. Vabljeni k ogledu!
21. 6. 2022Dokumentarni film Prime time v zbirnih centrih
Projekciji bo sledil pogovor v katerem bo med ostalimi sodelovala tudi Mojca Pajnik z MI.
21. 6. 2022Protiazilne politike v regiji
Iza Thaler je sodelovala v pogovoru o spremembah protiazilnih politik v regiji v oddaji Kultivator, Radio Študent.
2. 6. 2022UNHCR učna gradiva »Kako poučevati begunce / Kako poučevati o beguncih«
V obdobju marec-maj smo 2022 izvedli serijo usposabljanj na temo »Kako poučevati begunce / Kako poučevati o beguncih« za učitelje_ice v več osnovnih in srednjih šolah po Sloveniji.
Projekti
-
PRAVIČNOST ZA VSE: ‘Krepitev pravic obdolžencev in pripornikov z intelektualno in/ali psihosocialno oviranostjo: čezmejne premestitve, prijetje in alternative v EU’/
Splošni cilj je spodbujati pravosodno sodelovanje v kazenskih zadevah v EU.
Proti sovraštvu: Izboljšanje pomoči žrtvam zločinov iz sovraštva s pristopom, osredotočenim na žrtve in intersekcijskim pristopom
Projekt prispeva k pomoči žrtvam zločinov iz sovraštva, saj si prizadeva, da zakonodaja in politike vzpostavijo na žrtve osredotočen in intersekcijski pristop.
Dopolnilne poti v jugovzhodni Evropi (COMP4SEE)
Namen projekta je razviti dopolnilne programe prihoda za osebe, ki potrebujejo mednarodno zaščito, v treh državah članicah Evropske unije, ki doslej niso uvedle sistemov za zakonit sprejem oseb.
Sovražni govor v sodobnih konceptualizacijah nacionalizma, rasizma, spola in migracij
Analiza sovražnega govora kot pojava, ki je neločljivo povezan z nacionalizmom in rasizmom, naslavljanje sodobnih izzivov polarizacije družb tako v Sloveniji kot v Evropi.
Sledenje stikom v Evropski uniji: lekcije, ki se jih je treba naučiti za prihodnjo uporabo tehnologije pri spopadanju z družbenimi izzivi
Cilj projekta je raziskati tehnološki odziv držav članic EU na svetovno pandemijo s poudarkom na aplikacijah za sledenje stikom.
MIPEX – Indeks politike vključevanja migrantov
Indeks politike vključevanja migrantov (Migrant Integration Policy Index – MIPEX) je edinstveno orodje, ki meri politike za vključevanje migrantk in migrantov v države na petih celinah.
Publikacije
-
Priročnik za prijavljanje sovražnega govora na družbenih omrežjih
V priročniku so predstavljeni postopki za prijavo sovražnega govora na družbenih omrežjih, s poudarkom na omrežjih Facebook, Twitter in Youtube.
Migration Law in Slovenia
Knjiga o zakonodaji na področju priseljevanja in pravici do prebivanja nedržavljanov v Sloveniji izvira iz znane Mednarodne enciklopedije migracijskega prava (International Encyclopaedia of Laws).
Populism and the Web: Communicative Practices of Parties and Movements in Europe
Pri založbi Routledge je izšla nova knjiga o vlogi spleta v komunikacijskih strategijah desnih populističnih strank in gibanj v Evropi.
Razor-Wired. Reflections on Migrant Movements through Slovenia in 2015
Knjiga »Razor-Wired« se osredotoča na obdobje med septembrom in decembrom 2015, na čas tako imenovane begunske krize. Napisana je v angleškem jeziku.
White paper: Rights on the Move – Rainbow Families in Europe
"Bela knjiga", poročilo v petih jezikih, vsebuje pregled vseh relevantnih področij prava EU, ki so pomembna za svobodo gibanja mavričnih družin.
Mirovni inštitut
Tematska polja
Kontakt
Mirovni inštitut
Inštitut za sodobne družbene in politične študije
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 234 77 20
Fax: +386 1 234 77 22
E-pošta: info@mirovni-institut.siSpletno mesto Mirovnega inštituta uporablja piškotke, da vam lahko omogočimo boljšo uporabniško izkušnjo. Ok Več informacijZasebnost