Novice
-
24. 2. 2021
Posnetek pogovora Kako pravico do protesta branijo na Poljskem in v Franciji?
V spletnem pogovoru so sodelovali aktivisti in zagovorniki človekovih pravic iz Poljske in Francije.
19. 2. 2021Spletni pogovor o migracijah, vključevanju priseljencev in vlogi medijev
Pogovor organiziramo Mirovni inštitut, RTV Slovenija in Radio Študent ob zaključku evropskega projekta Novi sosedje (New neighbours).
16. 2. 2021Kako pravico do protesta branijo na Poljskem in v Franciji?
Vabilo na spletni pogovor 'Kako pravico do protesta branijo na Poljskem in v Franciji?' z voditeljico gibanja proti prepovedi splava na Poljskem in drugimi aktivisti.
29. 1. 2021Napadi na novinarje in civilno družbo v Sloveniji
Društvo novinarjev Slovenije in Mirovni inštitut objavljata poročili o spremljanju napadov na nevladne organizacije in novinarje v obdobju od 2018 do konca 2020.
26. 1. 2021Produkcija vednosti v študijah migracij
Prispevek Mojce Pajnik na mednarodni konferenci 'Towards Reflexivity in Migration Studies, v katerem tematizira koncept 'komunikativnega populizma'.
14. 1. 2021Napadi na civilno družbo v Sloveniji: pregled značilnosti napadov, komunikacijski nasveti za nevladnike in priporočila za izboljšanje zaščite
Pripravili smo poročilo o značilnostih napadov na civilno družbo v Sloveniji, priročnik o komuniciranju NVO v primeru napadov in priporočila za izboljšanje zaščite novinarjev in nevladnih organizacij.
Projekti
-
ODPOR – Civilna družba na Zahodnem Balkanu in v Turčiji za svobodne medije brez dezinformacij in sovražnega govora
Projekt raziskuje politično-ekonomske podlage za delovanje medijev in komunikacij, ki razširjajo sovraštvo, dezinformacije in propagando v državah, ki sodelujejo v projektu.
Študija o možnostih za ohranitev profesionalnega novinarstva v medijskem poslovnem okolju na Zahodnem Balkanu
Namen študije je za naročnika (TASCO 3 projekt) predstaviti analizo medijske krajine v šestih državah Zahodnega Balkana iz ekonomske perspektive, s poudarkom na položaju neodvisnih medijev.
(Od)govor – Zoperstavljanje sovražnemu govoru v Jugovzhodni Evropi: Učenje in delovanje proti sovražnemu govoru na spletu
Cilj projekta je vzajemno učenje o preseganju sovražnega govora na spletu in odzivanje na sovražno naracijo v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji, državah na balkanski migracijski poti.
PODPRI: razvoj inovativnih modelov podporništva in komuniciranja za NVO
Konzorcijski partnerji naslavljamo problematiko nižanja demokratičnih standardov v Sloveniji in krčenja prostora za delovanje civilno družbenih organizacij na področju človekovih pravic, enakosti in svobode medijev.
Zaščita nadzorne vloge civilne družbe in novinarjev v Sloveniji
Nadzorna vloga civilne družbe in novinarjev v Sloveniji s krepitvijo njihovih zmožnosti za odgovore na grožnje in izzive ter za pridobivanje javne podpore.
Politični in medijski populizem: “begunska kriza” v Sloveniji in Avstriji
Preučujemo povezave med političnimi strankami, mediji in populizmom na primeru t. i. »begunske krize« v dveh državah na osrednjem in severnem koncu balkanske poti, tj. Sloveniji in Avstriji.
Publikacije
-
Priročnik za prijavljanje sovražnega govora na družbenih omrežjih
V priročniku so predstavljeni postopki za prijavo sovražnega govora na družbenih omrežjih, s poudarkom na omrežjih Facebook, Twitter in Youtube.
Populism and the Web: Communicative Practices of Parties and Movements in Europe
Pri založbi Routledge je izšla nova knjiga o vlogi spleta v komunikacijskih strategijah desnih populističnih strank in gibanj v Evropi.
Media Integrity Matters – Reclaiming Public Service Values in Media and Journalism
Vrednote javne službe na področju medijev in novinarstva so ogrožene in zato jih je potrebno spremljati in varovati.
Naši in vaši. Iz zgodovine slovenskega časopisnega diskurza
"Zgodba o nastajanju slovenskega časopisja je v širšem smislu zgodba o nastajanju javnosti in hkrati zgodba o nastanku slovenskega nacionalizma."
Spremljanje in vrednotenje medijev. Anketa med študenti, etničnimi manjšinami in politiki v Sloveniji
"Ali razmah tako imenovanega državljanskega novinarstva, ki ga je omogočila digitalna tehnologija, res krepi moč in vpliv državljank in državljanov v razmerju do medijev in drugih centrov moči?"
Dolga pot domov. Reprezentacije zahodnega Balkana v političnem in medijskem diskurzu
"Prizadevanje za članstvo v EU je nujni pogoj za gospodarski razvoj in odpravljanje nižjega statusa v evropski hierarhiji."
Mirovni inštitut
Tematska polja
Kontakt
Mirovni inštitut
Inštitut za sodobne družbene in politične študije
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 234 77 20
Fax: +386 1 234 77 22
E-pošta: info@mirovni-institut.siSpletno mesto Mirovnega inštituta uporablja piškotke, da vam lahko omogočimo boljšo uporabniško izkušnjo. Ok Več informacijZasebnost