Novice
-
28. 3. 2023
Članice referendumske koalicije »RTV je ZAkon« vložile intervencijo (amicus curiae) o pravnih in dejanskih vidikih presoje ustavnosti ZRTVS-1B
Intervencija je pripravljena v sodelovanju s pravnimi in medijskimi strokovnjaki in strokovnjakinjami, v argumentaciji pa so uporabljeni številni mednarodni viri in pravni dokumenti.
24. 3. 2023S prekinitvijo pogodb z novinarkami manjšinske oddaje se vodstvo spravlja na najšibkejše in nadaljuje razgradnjo RTV Slovenija
Pozivamo vlado in pristojno ministrstvo, da čim prej sistemsko uredi status in financiranje programskih vsebin na RTV Slovenija za omenjene manjšinske skupnosti! Objavljamo tudi pismo voditeljice in urednice oddaje...
15. 3. 2023Glas ljudstva: Rezultati prvega monitoringa vladnega uresničevanja predvolilnih zavez
Vlada je: v celoti izpolnila 8 zavez, delno izpolnila 12 zavez, v izvajanju ima 54 zavez, zastala pri uresničevanje 6 zavez, nedotaknjenih pustila 35 zavez in 6 zavez prelomila.
6. 3. 2023Vloga medijev v družbi vpliva na oblikovanje populističnih stališč javnosti
V reviji East European Politics je izšel članek 'Aligning populist worldviews of citizens to media preferences: peculiarities of an illiberal political context' Mojce Pajnik, Nejca Berzelaka in Ajde Šulc.
28. 2. 2023Poročilo nevladnikov o vladavini prava 2023: Orodja za zaustavitev korupcije so prešibka
»Civil Liberties Union for Europe« je objavila četrto Poročilo o vladavini prava 2023, ki predstavlja stanje svoboščin, demokracije in človekovih pravic v 18 državah Evropske unije.
9. 2. 2023#MediaFreedom: Oblikovalce politik EU pozivamo h krepitvi svobode medijev
Skupaj z Liberties se pridružujemo odprtemu pismu več kot 40 novinarskih združenj, organizacij za svobodo medijev in varstvo človekovih pravic v Evropski uniji.
Projekti
-
MeDeMAP- Zemljevid medijev za prihodnje demokracije
Vzpostavitev pregleda in razumevanja stanja demokracije v Evropski uniji – izzivov, trdnosti in groženj demokraciji ter s tem povezane vloge in delovanja medijev in novinarstva.
Naši mediji: Delovanje civilne družbe z namenom spodbujanja medijske pismenosti in medijskega aktivizma, nasprotovanja polarizaciji in promocije dialoga v državah Zahodnega Balkana in Turčiji
Povečan medijski aktivizem in sodelovanje organizacij civilne družbe pri razvoju medijev in oblikovanju politik.
Zaščita in krepitev nadzorne vloge civilne družbe in novinarjev pri varstvu demokracije v Sloveniji
Projekt s pomočjo neodvisnega raziskovalnega novinarstva podaja zgodbe o vladavini prava in demokraciji v Sloveniji.
Zaščita nadzorne vloge civilne družbe in novinarjev v Sloveniji – Podaljšana faza
Krepitev zmožnosti civilne družbe in novinarjev v Sloveniji za odgovore na grožnje in izzive ter za pridobivanje javne podpore.
ODPOR – Civilna družba na Zahodnem Balkanu in v Turčiji za svobodne medije brez dezinformacij in sovražnega govora
Projekt raziskuje politično-ekonomske podlage za delovanje medijev in komunikacij, ki razširjajo sovraštvo, dezinformacije in propagando v državah, ki sodelujejo v projektu.
Študija o možnostih za ohranitev profesionalnega novinarstva v medijskem poslovnem okolju na Zahodnem Balkanu
Namen študije je za naročnika (TASCO 3 projekt) predstaviti analizo medijske krajine v šestih državah Zahodnega Balkana iz ekonomske perspektive, s poudarkom na položaju neodvisnih medijev.
Publikacije
-
Članek / Aligning populist worldviews of citizens to media preferences: peculiarities of an illiberal political context
V članku preučujemo, kako spremljanje medijev in razumevanje vloge medijev v družbi vpliva na oblikovanje populističnih stališč javnosti.
Članek / How Right-Wing Populist Comments Affect Online Deliberation on News Media Facebook Pages
Članek pokaže, da desničarski populistični komentarji na družbenem omrežju Facebook slabšajo deliberativno kakovost spletnih razprav, zmanjšujejo verjetnost rabe argumentov v odzivih in sprožajo nespoštljivost ter nevljudnost uporabnikov.
Članek / Intersectional representation in online media discourse: reflecting anti-discrimination position in reporting on same-sex partnerships
Avtorja na primeru spletnega medijskega poročanja o istospolnih partnerstvih proučujeta, kako se razmerja moči krepijo, ko en tip medijskega diskurza ne pripozna pomembnosti drugega tipa diskurza.
Priročnik / Značilnosti v propagando usmerjenih medijskih sistemov
Podroben prikaz, kako delujejo v propagando usmerjeni medijski sistemi in zakaj se jim je potrebno zoperstavljati.
Študija / Study on media plurality and diversity online
Evropska komisija je objavila študijo o medijski pluralnosti in raznolikosti na spletu. Pri raziskavi je sodelovala tudi Brankica Petković iz Mirovnega inštituta v sodelovanju z Inštitutom Evropske univerze v...
Knjiga / Intersekcionalnost: perspektive strukturne, politične in reprezentacijske neenakosti
Znanstvena monografija tematizira prisotnost, predvsem pa razkriva odsotnosti intersekcijske perspektive v oblikovanju politik in v spremljajočem medijskem diskurzu v Sloveniji.
Mirovni inštitut
Tematska polja
Kontakt
Mirovni inštitut
Inštitut za sodobne družbene in politične študije
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 234 77 20
Fax: +386 1 234 77 22
E-pošta: info@mirovni-institut.siSpletno mesto Mirovnega inštituta uporablja piškotke, da vam lahko omogočimo boljšo uporabniško izkušnjo. Ok Več informacijZasebnost