Projekti
Izbrani projekti
-
Človekove pravice in manjšine, Politika, Spol
FIERCE – Feministična gibanja za revitalizacijo demokracije v Evropi
Glavni cilj projekta je zagotoviti teoretično in praktično znanje in orodja za revitalizacijo zavezništev med feminističnimi gibanji, civilno družbo in političnimi odločevalci.
-
Aktiviranje nenasilnih moškosti (Carmia)
Projekt poglablja obstoječe in razvija nove perspektive v raziskovalnem in aktivističnem delu Mirovnega inštituta na področju enakosti spolov in moškosti.
-
Dopolnilne poti v jugovzhodni Evropi (COMP4SEE)
Namen projekta je razviti dopolnilne programe prihoda za osebe, ki potrebujejo mednarodno zaščito, v treh državah članicah Evropske unije, ki doslej niso uvedle sistemov za zakonit sprejem oseb.
-
Udejanjanje državljanstva in solidarnosti v Evropi »od spodaj navzgor«: Lokalne iniciative, intersekcijske strategije in transnacionalne mreže
Raziskovalni projekt naslavlja izzive transnacionalnega sodelovanja in povezanosti na različnih področjih družbenega življenja.
-
Krepitev migrantskih glasov v politikah vključevanja
Omogočiti in povečati sodelovanje migrantov pri oblikovanju in izvajanju ukrepov na političnemu področju, tam kjer jih neposredno zadevajo ter približati vprašanja lokalnim, nacionalnim in nosilcem odločanja v EU.
-
Človekove pravice in manjšine, Politika
Sovražni govor v sodobnih konceptualizacijah nacionalizma, rasizma, spola in migracij
Analiza sovražnega govora kot pojava, ki je neločljivo povezan z nacionalizmom in rasizmom, naslavljanje sodobnih izzivov polarizacije družb tako v Sloveniji kot v Evropi.
-
MeDeMAP- Zemljevid medijev za prihodnje demokracije
Mediji | Trajanje projekta: 1. 3. 2023 - 28. 2. 2026Vzpostavitev pregleda in razumevanja stanja demokracije v Evropski uniji – izzivov, trdnosti in groženj demokraciji ter s tem povezane vloge in delovanja medijev in novinarstva.
-
Naši mediji: Delovanje civilne družbe z namenom spodbujanja medijske pismenosti in medijskega aktivizma, nasprotovanja polarizaciji in promocije dialoga v državah Zahodnega Balkana in Turčiji
Mediji | Trajanje projekta: 1. 2. 2023 - 31. 1. 2026Povečan medijski aktivizem in sodelovanje organizacij civilne družbe pri razvoju medijev in oblikovanju politik.
-
Vsakdanje življenje in življenjski potek starih ljudi, ki živijo v revščini
| Trajanje projekta: 1. 10. 2022 - 30. 9. 2025Pomen raziskave je v konceptualizaciji revščine v starosti kot akumulaciji strukturnih neenakosti.
-
FIERCE – Feministična gibanja za revitalizacijo demokracije v Evropi
Človekove pravice in manjšine, Politika, Spol | Trajanje projekta: 1. 9. 2022 - 31. 8. 2025Glavni cilj projekta je zagotoviti teoretično in praktično znanje in orodja za revitalizacijo zavezništev med feminističnimi gibanji, civilno družbo in političnimi odločevalci.
-
MOJ DOM. Begunci, migracije in zabrisani spomini po jugoslovanskih vojnah
Politika | Trajanje projekta: 1. 2. 2023 - 31. 1. 2025Namen projekta je spodbuditi mednarodno in multidisciplinarno razpravo o novejši evropski zgodovini in demokratični tranziciji po jugoslovanskih vojnah v 90. letih in ob nastajanju samostojnih držav naslednic.
-
Udejanjanje državljanstva in solidarnosti v Evropi »od spodaj navzgor«: Lokalne iniciative, intersekcijske strategije in transnacionalne mreže
Politika | Trajanje projekta: 1. 2. 2022 - 31. 1. 2025Raziskovalni projekt naslavlja izzive transnacionalnega sodelovanja in povezanosti na različnih področjih družbenega življenja.
-
Parlament o prihodnosti Evrope
Človekove pravice in manjšine, Politika | Trajanje projekta: 1. 1. 2023 - 31. 12. 2024Projekt ozavešča o ovirah/nedostopnosti ter razvija konkretne predloge za bolj vključujočo Evropsko Unijo.
-
Transnacionalizacija oskrbe starejših – raznolikosti, rekrutacije, neenakosti (TE-DRI)
Politika | Trajanje projekta: 1. 10. 2021 - 30. 9. 2024Projekt raziskuje presečišča oskrbe starejših in migracij.
-
Sovražni govor v sodobnih konceptualizacijah nacionalizma, rasizma, spola in migracij
Človekove pravice in manjšine, Politika | Trajanje projekta: 1. 10. 2021 - 30. 9. 2024Analiza sovražnega govora kot pojava, ki je neločljivo povezan z nacionalizmom in rasizmom, naslavljanje sodobnih izzivov polarizacije družb tako v Sloveniji kot v Evropi.
-
Proti sovraštvu: Izboljšanje pomoči žrtvam zločinov iz sovraštva s pristopom, osredotočenim na žrtve in intersekcijskim pristopom
Človekove pravice in manjšine | Trajanje projekta: 1. 5. 2022 - 30. 4. 2024Projekt prispeva k pomoči žrtvam zločinov iz sovraštva, saj si prizadeva, da zakonodaja in politike vzpostavijo na žrtve osredotočen in intersekcijski pristop.