Novice
-
23. 3. 2023
Znanstveni simpozij Slovenskega seksološkega društva
Predstavitev rezultatov temeljnega raziskovalnega projekta ORIS na letnem znanstvenem simpoziju Slovenskega seksološkega društva.
21. 3. 2023Dnevi enakosti spolov FF: Etična vprašanja in metodološki izzivi pri raziskovanju seksualnega dela
Sogovornice_ki bodo med drugim tudi govorile_i o projektu ORIS, naslovljenim Poklicno tveganje v seksualnem delu na presečiščih političnega okvirja in družbene stigme.
16. 3. 2023Konferenca ob zaključku raziskovalnega projekta o regulaciji prostitucije na Hrvaškem
V prvem delu konference so bili predstavljeni rezultati opravljene raziskave, v drugem delu pa je potekala panelna razprava z aktivisti in aktivistkami za zaščito pravic spolnih delavcev.
8. 3. 2023Knjiga o zdravju in blaginji vojaških družin
Knjiga prinaša vpogled v življenje slovenskih vojaških družin. Napisala jo je multidisciplinarna skupina raziskovalk: Živa Humer (Mirovni inštitut) in Janja Vuga Beršnak, Jelena Juvan, Andreja Živoder, Ljubica Jelušič, Alenka...
3. 3. 2023Sistematični pregled literature o poklicnih tveganjih, strategijah in politikah v seksualnem delu v Sloveniji
V Družboslovnih razpravah je izšel članek Iztoka Šorija in Leje Markelj, v katerem obravnavata ugotovitve sistematičnega pregleda literature o poklicnih tveganjih, strategijah in politikah v seksualnem delu v Sloveniji....
12. 1. 2023Za spol občutljiva pedagogika: primeri dobrih praks
Vabilo na javni posvet, namenjen pedagoškemu, svetovalnemu in vodstvenemu osebju v zgodnji vzgoji in izobraževanju, strokovni javnosti, oblikovalcem_kam politik ter zainteresirani javnosti.
Projekti
-
FIERCE – Feministična gibanja za revitalizacijo demokracije v Evropi
Glavni cilj projekta je zagotoviti teoretično in praktično znanje in orodja za revitalizacijo zavezništev med feminističnimi gibanji, civilno družbo in političnimi odločevalci.
Aktiviranje nenasilnih moškosti (Carmia)
Projekt poglablja obstoječe in razvija nove perspektive v raziskovalnem in aktivističnem delu Mirovnega inštituta na področju enakosti spolov in moškosti.
Delovanje za enakost – prevpraševanje moškosti in vključevanje mladih pri odpravi nasilja na podlagi spola
Projekt se osredotoča na preprečevanje nasilja na podlagi spola, pri čemer naslavlja hegemonske moškosti in vključuje mlade pri prizadevanjih za enakost spolov.
Predšolska vzgoja in vloga moškosti (ECAROM)
Namen projekta je raziskati pedagoške prakse uradnega in prikritega kurikuluma v predšolski vzgoji, ki vplivajo na oblikovanje spolnih stereotipov o skrbstvenem delu.
Glasovi migrantk
Projekt bo prispeval k vzpostavitvi vključujočega sistema visokošolskega izobraževanja z obravnavo pomembnega družbenega izziva, ki ga predstavljajo migracije oziroma migracije žensk v aktualnem evropskem kontekstu.
Poklicna tveganja v seksualnem delu na presečiščih političnega okvirja in družbene stigme (ORIS)
Projekt bo razvil inkluzivni metodološki in teoretični okvir, ki bo v ospredje postavil glasove in interese seksualnih delavk_cev in raziskal poti njihovega opolnomočenja.
Publikacije
-
Knjiga / Military Families’ Health and Well-Being. A Socioecological Model of Risks
Knjiga prinaša vpogled v življenje slovenskih vojaških družin. Napisala jo je multidisciplinarna skupina raziskovalk: Živa Humer (Mirovni inštitut) in Janja Vuga Beršnak, Jelena Juvan, Andreja Živoder, Ljubica Jelušič, Alenka...
Članek / Intersectional representation in online media discourse: reflecting anti-discrimination position in reporting on same-sex partnerships
Avtorja na primeru spletnega medijskega poročanja o istospolnih partnerstvih proučujeta, kako se razmerja moči krepijo, ko en tip medijskega diskurza ne pripozna pomembnosti drugega tipa diskurza.
Članek / Empowerment through Migration: Narratives of Successful Migrant Women’s Integration in Slovenia
Na podlagi novih empiričnih podatkov, ki zajemajo pripovedi migrantk in njihove glasove, zbrane v spletni raziskavi, avtorici v prispevku izpostavljata, da je potrebno na migracije gledati tudi kot na...
Članek / Ujeti v institucijo: upravljanje epidemije covid-19 v slovenskih domovih za starejše z vidika skrbstvenih mikromobilnosti
Avtorica v članku kontrastira obe logiki omejevanja širjenja okužb ter reflektira njune učinke na skrbstvene mikro-mobilnosti v institucionalni oskrbi starih v času pandemije in nekatere druge teme povezane z...
Zbornik / Družbene neenakosti in politika
Zbornik zajema letošnje prispevke iz istoimenskega dvodnevnega online sociološkega srečanja, ki ga je v začetku novembra 2020 organiziralo SSD. Med avtorji so tudi sodelavci in sodelavke Mirovnega inštituta.
Članek / Equality for Whom? Obstacles To Women’s Access to Local Government in Slovenia
Znanstveni članek o ovirah pri sodelovanju žensk v lokalni politiki v Sloveniji
Mirovni inštitut
Tematska polja
Kontakt
Mirovni inštitut
Inštitut za sodobne družbene in politične študije
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 234 77 20
Fax: +386 1 234 77 22
E-pošta: info@mirovni-institut.siSpletno mesto Mirovnega inštituta uporablja piškotke, da vam lahko omogočimo boljšo uporabniško izkušnjo. Ok Več informacijZasebnost