Novice

V Bruslju o demokratičnem potencialu feminističnih gibanj

V Bruslju o demokratičnem potencialu feminističnih gibanj

V petek, 20. junija 2025, je v Bruslju potekala zaključna konferenca projekta FIERCE z naslovom Feministične prihodnosti za revitalizacijo demokracije v Evropi. Dogodek je gostil Evropski ekonomsko-socialni odbor.

V okviru konference je Leja Markelj sodelovala na okrogli mizi Feministični pristopi in odzivi na demokratične krize v kontekstu naraščajočih izzivov za enakost spolov v Evropi. V svojem prispevku je izpostavila, da so naraščajoče grožnje antigenderskih mobilizacij v zadnjem desetletju prispevale k temu, da so se feministična gibanja začela izraziteje povezovati in oblikovati odpornejše feministične mreže. Med ključnimi dosežki feminističnega gibanja v Sloveniji je omenila uspešne boje za ohranitev brezplačne kontracepcije, dostopa do splava in umetne oploditve za vse ženske, redefinicijo spolnega nasilja in posilstva na podlagi afirmativnega soglasja ter pravno priznanje enakosti istospolnih partnerstev. Posebej je poudarila pomen presečne (intersekcijske) perspektive feminističnega gibanja:

“Ena ključnih prednosti feminističnega organiziranja v Sloveniji je njegova trans-tematska usmerjenost. Feministične skupine spola ne obravnavajo kot osamljeno vprašanje, temveč ga povezujejo s širšimi družbenimi, ekonomskimi in političnimi razmerami, kot so kapitalizem, ekonomska neenakost, okoljska pravičnost in migracije. Zaradi tega pogosto sodelujejo v zavezništvih z drugimi družbenimi gibanji.”

Na okrogli mizi so sodelovale še Silvia Walby (profesorica na Royal Holloway, Univerza v Londonu) in predstavnice FIERCE partnerskih organizacij, Giada Bonu Rosenkranz (Scuola Normale Superiore, Italija), Christina Grammatikopoulou (Aristotlova Univerza Thessaloniki, Grčija), Inés Campillo (Complutense Univerza v Madridu, Španija) in Bertil Emrah Oder (Koç Univerza, Turčija).

Zbrane sta nagovorila tudi José Antonio Moreno Díaz, član Evropskega ekonomsko-socialnega odbora, in Rosa Pérez Monclús, politična asistentka pri Generalnem direktoratu za raziskave in inovacije Evropske komisije. Oba sta poudarila pomen vključevanja raziskovalnih spoznanj v oblikovanje vključujočih politik na ravni Evropske unije.

Poleg tega sta bila v okviru konference organizirana še dva panela – eden je bil posvečen vplivu antigenderskih in antifeminističnih kampanj na demokracijo v Evropi, drugi pa feminističnim demokratičnim inovacijam, ki jih je projekt FIERCE razvil preko sodelovanja z organizacijami civilne družbe po vsej Evropi.

O projektu:

V okviru triletnega evropskega raziskovalnega projekta Fierce, financiranega iz programa Obzorje Evropa, smo preučevali vpliv feminističnih in antigenderskih gibanj v osmih državah: Franciji, Italiji, Grčiji, Sloveniji, Turčiji, na Danskem, Poljskem in v Španiji. Projekt je s kritično analizo zavezništev in diskurzov ter z zapolnjevanjem raziskovalnih vrzeli omogočil poglobljeno teoretsko in empirično razumevanje antigenderskih strategij in njegovega vpliva na sodobne demokracije.

Posebno vrednost predstavljajo spoznanja, ki smo jih razvili v tesnem sodelovanju s feminističnimi organizacijami in gibanji – ta razkrivajo vpliv sodobnih feminističnih gibanj ter njihovih strategije boja proti antigenderskim retorikam in praksam. Skozi nacionalne participativne “laboratorije” smo v sodelovanju z aktivistkami_i in političnimi akterkami_ji oblikovali politična priporočila, ki kompleksne raziskovalne ugotovitve prevajajo v konkretne politične usmeritve.