Knjiga Okvirjanje solidarnosti v času številnih kriz. Družbena gibanja v evropskih mestih
2. 7. 2025 | Politika

Nedavno je pri založbi Palgrave Macmillan izšla knjiga z naslovom Framing Solidarities in Times of Multiple Crises. Social Movements across European Cities, ki sta jo ob Helgeju Schwiertzu, Donatelli della Porta in Franzu Bernhardtu souredila tudi Mojca Pajnik in Marko Ribać, raziskovalka in raziskovalec na Mirovnem inštitutu. Knjiga v petih poglavjih tematizira, kako so urbana družbena gibanja in aktivistične iniciative na Danskem, v Italiji, v Nemčiji, v Švici in v Sloveniji okvirile, zagovarjale, nazadnje pa tudi udejanjile različne oblike solidarnosti v polju migracij, (zdravstvene) oskrbe ter na področju stanovanjske problematike. Preplet kriz, ki so jih v času pandemije covid-19 poglabljali odzivi javnih oblasti, je terjal, da družbena gibanja na novo premislijo razmerja z državo in različnimi institucionalnimi akterji, v javnosti pa artikulirajo raznolike načine ter oblike solidarnosti.
Knjiga pokaže, kako različna civilna, avtonomna, pa tudi institucionalno integrirana družbena gibanja z okvirjanjem problematik, ki izhajajo iz avtonomnih in uporniških civilnodružbenih praks, reartikulirajo hegemonijo oblastnih diskurzov, ki v svojem bistvu zgrešijo naravo družbenih problemov. Različne aktivistične iniciative namreč z okvirjanjem solidarnosti vzpostavljajo novo – radikalno – imaginacijo naslavljanja družbenih problemov in njihovega reševanja. Aktivistični kolektivi in iniciative so dejansko tisti akterji, ki skozi resnična »dejanja državljanstva« (E. Isin) implementirajo progresivne, emancipatorne in daljnosežne spremembe v različnih poljih v krizi.
Knjiga v angleškem jeziku je v celoti prosto dostopna tej povezavi.
Vabljeni k branju knjige, ki jo je uredniški odbor skupaj z avtorji in avtoricami poglavij knjigo na pot pospremil na nedavnem srečanju v Copenhagnu na Danskem.