Novice

Slovenija v globalnih migracijskih tokovih

Slovenija v globalnih migracijskih tokovih

CREDI_Justmig_post1Na 22. letni konferenci IMISCOE, ki je potekala 2. julija 2025 v pariškem Aubervilliersu, je dr. Maja Breznik predstavila nekatere ugotovitve mednarodnega projekta JUSTMIG. Raziskava osvetljuje vlogo Slovenije v evropskih in globalnih migracijskih tokovih, v katerih vse bolj nastopa kot posrednica delovne sile. Ob tem izpostavlja tudi manj vidne, a zaskrbljujoče vidike: naraščajoča odvisnost od migrantske delovne sile, razmah posredniške industrije ter vznik praks, ki jih raziskovalci opredeljujejo kot »nesvobodno mezdno delo« (Miles 1987; Breznik 2023).

V zadnjem desetletju se gospodarska rast Slovenije v veliki meri opira na zaposlovanje tuje delovne sile. Raziskava opozarja, da to ni le posledica domačega povpraševanja po delavcih, temveč tudi posledica sistemske vloge Slovenije v širši evropski migracijski shemi. Slovenija ima največje število napotenih delavcev na prebivalca v EU, kar pomeni, da številni tuji delavci pridobijo delovno dovoljenje v Sloveniji, a dejansko nikoli ne delajo ali prebivajo v državi – temveč so napoteni v druge članice EU. Ta pojav ustvarja učinek t. i. »selitve na lokaciji« – zaposlovanje cenejše (migrantske) delovne sile, ne da bi se bilo treba podjetju seliti v nizkocenovne države. S tem se v Evropi krepi trend »nesvobodnega mezdnega dela«, ki označuje delavce s šibko pogajalsko močjo in omejenimi pravicami. Ti delavci pogosto delajo v slabših razmerah, brez realne možnosti izbire. Porast tega pojava je povezan z lokalno migracijsko industrijo – mrežo agencij, posrednikov, podizvajalskih podjetij in administrativnih postopkov, ki omogočajo (in pogosto spodbujajo) take migracije.

Slovenija se je iz države, ki išče delovno silo, razvila v pomemben člen širše migracijske infrastrukture. Čeprav to gospodarsko koristi podjetjem, raziskovalke in raziskovalci opozarjajo, da sistem ustvarja delovne pogoje, ki krepijo ranljivost delavcev. Pozivajo k politiki, ki bo spoštovala človekove pravice in omejevala izkoriščevalske prakse.

Več informacij o začasnem zaposlovanju migrantov v Sloveniji smo predstavili v Poročilu o Sloveniji (Background Report on Slovenia), ki so ga pripravile raziskovalke Mirovnega inštituta. Poročilo predstavlja kratek pregled dinamike delovnih migracij v Sloveniji na splošno in posebej za štiri izbrane sektorje: živilski, avtomobilski, trgovinski in skrbstveni sektor. Osredotoča se na začasno delovno migracijo, s katero mislimo migrant(k)e z začasnim prebivališčem v Sloveniji in/ali s pogodbami o zaposlitvi za določen čas. Začasne migracije imajo večplastni vpliv na institucije trga dela in delovna razmerja. Da bi osvetlili ta vprašanja, poročilo na kratko opisuje odzive regulativnih organov, probleme pri izvrševanju zakonodaje in razprave med socialnimi partnerji. 

Raziskava je bila izvedena v okviru projekta JUSTMIG (projektna številka 101126535), ki vključuje šest držav članic EU in tri kandidatke. Osredotoča se na začasne migracije, začasno zaposlovanje in strukturne spremembe v delovni sili – s poudarkom na industriji in storitvenem sektorju. Projekt financira Evropska unija.