Človekove pravice v letu 2020

Človekove pravice v letu 2020

Pandemija je povzročila drastičen padec standardov demokracije in zaton osnovnih človekovih pravic

V letu 2020, v letu svetovne pandemije so se zaostrili nekateri največji svetovni izzivi na področju človekovih pravic. Priče smo zaskrbljujočim trendom padanja standardov demokracije, omejevanju svobode govora, naraščanju nasilja, poglabljanju neenakosti, porastu sovražnega govora in spodkopavanju avtonomije medijev. Strokovnjaki opozarjajo, da pandemija koronavirusa ni le zdravstvena temveč tudi velika družbena kriza. V oddaji Intelekta smo zato govorili o problematiki povezani z izgubo nekaterih osnovnih človekovih pravic. Pred mikrofon smo povabili varuha človekovih pravic Petra Svetino, direktorico Amnesty International Slovenije Natašo Posel in direktorja Mirovnega inštituta dr. Iztoka Šorija.

Oddajo lahko poslušate tukaj.

→ Iztok Šori v oddaji Intelekta o človekovih pravicah v 2020:

»V prvem valu je bila Slovenija na prvem mestu v EU glede na delež umrlih v domovih starejših in je tudi zdaj. Starejših nismo uspeli dovolj zaščititi. To kaže na starizem v naši družbi.«

»Priča smo bili številnim ukrepom, nekemu dogajanju, ki vzbuja skrb. Nesorazmerno omejevanje pravice do zbiranja, do izražanja mnenj. Videli smo precej nasilja policije, napade na medije, na RTV, STA, skratka nedemokratične procese, ki pa so hkrati globalni. Slovenija je tukaj del globalnega dogajanja, vzpona nacionalistične, populistične, izključevalne politike in znotraj tega ideal človekovih pravic slabi ali pa so človekove pravice napadane. Izziv za civilno družbene organizacije je, kako človekove pravice ponovno popularizirati.«

»Pri nas so še edini regulatorji sovražnega govora mediji sami. Veliko je odvisno od njihove lastne politike, moderiranja komentarjev na spletu, medtem ko država je tukaj, tožilstvo predvsem, precej neaktivno. Pri preganjanju sovraženega govora Slovenija zaostaja za drugimi državami. Predvsem pa je zaskrbljujoče, da prihajajo izbruhi sovraštva in sovražne izjave, celo rasizem, iz strani tistih, ki sodelujejo v vladi.«