O upoštevanju kulturne raznolikosti v programih in delovanju javne radiotelevizije

Omizje6. april 2011, 14:00 | Ljubljana, Grand Hotel Union (Business), dvorana Iris

Vabimo vas,  da spremljate okroglo mizo o upoštevanju kulturne raznolikosti v programih in delovanju javne radiotelevizije RTV Slovenija, ki jo v okviru evropskega projekta »Večkulturna Evropa in mediji«  v sredo, 6. aprila 2011 od 14. do 17.30 ure v konferenčni dvorani Iris Grand Hotela Union v Ljubljani organizira Mirovni inštitut.V času globalizacije, delovnih in prisilnih migracij ter naraščajoče večkulturnosti evropskih družb se pred javne radiotelevizije postavlja vedno večji izziv. Poleg posebnega družbeno-ekonomskega položaja in posebnih kulturnih potreb, se pripadniki manjšinskih narodnih in verskih skupnosti in migrantski delavci pogosto srečujejo s praksami in politikami izključevanja in diskriminacije.

Javne radiotelevizije bi s svojimi programi in poklicnimi standardi morale izražati sistematično skrb za obveščanje o položaju manjšinskih skupnosti in migrantov, o dejstvih in ozadjih, ki pripomorejo k seznanjenosti občinstva ter k preseganju predsodkov in stereotipov.

Vendar bi v prizadevanjih, da bi javne radiotelevizije bolj upoštevale in predstavljale kulturno raznolikost morali sodelovati tudi pripadniki in organizacije manjšinskih skupnosti in priseljencev. Če naj bodo ta prizadevanja uspešna, se mora med mediji in skupnostmi, ki si prizadevajo za vključenost, razviti konstruktivni dialog.

Z namenom, da bi prispevali k temu dialogu, se pogovorili o zadostnosti in učinkovitosti sedanjega obsega in mehanizmov vključenosti manjšinskih skupnosti in migrantov v programe in delovanje RTV Slovenija, o pogledih in predlogih za delovanje RTV Slovenija na tem področju v prihodnje, organiziramo omenjeno okroglo mizo, kot priložnost za razpravo in pogovor med najbolj kompetentnimi predstavniki javne radiotelevizije, manjšinskih skupnosti, organizacij, ki povezujejo migrantske delavce, političnih institucij ter znanstvenih in raziskovalnih institucij.

Okroglo mizo smo zastavili tako, da bo vključevala dve tematski razpravi, pri čem bi za vsako najprej pripravili kratek uvod, temu pa bi sledila razprava, h kateri so vabljeni vsi sodelujoči na okrogli mizi.

Pri prvi temi »Vključenost manjšinskih skupnosti in priseljencev v Sloveniji v delovanje in programe RTV Slovenija – dosedanji mehanizmi, dosežki in kritična vprašanja« bo kratek uvod pred razpravo imel dr. Miran Komac, raziskovalec pri Inštitutu za narodnostna vprašanja in profesor na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani. To temo bomo obravnavali med 14. in 15.30 uro.

Sledila bo druga tema »Javna radiotelevizija RTV Slovenija kot prostor vključevanja, srečanja in spoznavanja kulturne raznolikosti – možnosti za nadgrajevanje dosedanjega sistema«, za katero bo kratek uvod pred razpravo pripravila mag. Brankica Petković, raziskovalka pri Mirovnem inštitutu v Ljubljani. To temo bomo obravnavali med 16.00. in 17.30 uro. Med obema temama bo odmor.

Udeležbo na okrogli mizi so potrdili:

Miha Lampreht, direktor Radia Slovenija
Janez Lombergar, direktor Televizije Slovenija
Dr. Jernej Pikalo, predsednik Programskega sveta RTV Slovenija,
Mag. Helena Zver, pomočnica generalnega direktorja za radio in televizijo za madžarsko narodno skupnost
Antonio Rocco, pomočnik generalnega direktorja za radio in televizijo za italijansko narodno skupnost
Maurizio Tremul, predstavnik italijanske narodne skupnosti v Programskem svetu RTV Slovenija
Darja Groznik, urednica Prvega programa Radia Slovenija
Mirko Štular, urednik Drugega programa Radia Slovenija
Andraž Poeschl, Izobraževalni program TV Slovenija
Jožek Horvat Muc, predsednik Zveze Romov Slovenije
Darko Rudaš, predsednik Foruma romskih svetnikov
Haris Tahirović, vodja Romskega informativnega centra RIC v Ljubljani
Enisa Brizani, redaktorica radijske oddaje za romsko skupnost na Radiu Slovenija
Monika Sandreli, voditeljica televizijske oddaje za romsko skupnost na TV Slovenija
Mag. Admir Baltić, aktivist Bošnjaške kulturne zveze, voditelj radijske oddaje Podalpski selam na Radiu Študent
Fahir Gutić, predsednik Bošnjaške kulturne zveze in Zveze zvez kulturnih društev konstitutivnih narodov in narodnosti nekdanje SFRJ v Sloveniji
dr. Martin Berishaj, direktor Znanstveno-raziskovalnega inštituta Albanica
Mag. Drago Vojvodić, Zveza srbskih društev v Sloveniji
Petar Antunović, Zveza hrvaških društev v Sloveniji
Ilija Dimitrievski, Zveza makedonskih društev v Sloveniji
Veselin Lakić, Zveza črnogorskih društev Slovenije
Armin Salihović, aktivist organizacije Nevidni delavci sveta, voditelj radijske oddaje Viza za budućnost na Radiu Študent
August Gril, Društvo Kočevarjev staroselcev
Max Zimani, Zavod za globalno učenje in razvoj projektov
Mag. Stane Baluh, direktor Urada za narodnosti Vlade RS
Vojko Stopar, direktor Direktorata za medije pri Ministrstvu za kulturo
Dr. Suzana Čurin Radovič, vodja Službe za kulturne raznolikosti in človekove pravice pri Ministrstvu za kulturo
Mag. Majda Potrata, predsednica odbora za kulturo, šolstvo in šport Državnega zbora RS
Mag. Kristina Plavšak, Ministrstvo za kulturo
Dr. Vera Kržišnik-Bukić, raziskovalka pri Inštitutu za narodnostna vprašanja, svetovalka Zveze zvez kulturnih društev konstitutivnih narodov in narodnosti nekdanje SFRJ v Sloveniji
Dr. Vera Klopčič, raziskovalka pri Inštitutu za narodnostna vprašanja, članica strokovnega odbora Sveta Evrope za uresničevanje Evropske listine o regionalnih ali manjšinskih jezikih.

V prilogi pošiljamo to vabilo in program okrogle mize.

Okrogla miza, ki jo bo povezovala Brankica Petković, je del projekta »Večkulturna Evropa v medijih«, v katerem sodeluje devet držav, članic Evropske unije. Projekt, v okviru katerega smo v letu 2010 že izvedli vrsto aktivnosti, namenjenih ustvarjalcem javnih radiotelevizij in pripadnikom manjšinskih skupnosti, vodi nevladna organizacija Mira Media iz Utrechta na Nizozemskem, finančno pa ga podpira Evropska komisija.

Za dodatne informacije omizju se lahko obrnete na Brankico Petković na naslov   brankica.petkovic@mirovni-institut.si, po telefonu na 01 234 77 27.

Lep pozdrav,
Brankica Petković, Mirovni inštitut