Izdaja Trans Rights Index & Map 2025
16. 5. 2025 | Človekove pravice in manjšine

Nevladna organizacija Trans Europe and Central Asia (TGEU) je izdala Trans Rights Index & Map za leto 2025. Ta prikazuje največji preobrat doslej; po 13. letih obstoja zemljevida je nazadovanje na področju človekovih pravic transspolnih oseb po vsej Evropi in Srednji Aziji zdaj prehitelo napredek. Ta regresija pomeni več kot zgolj krizo za trans skupnosti – gre za širšo krizo demokracije in temeljnih pravic po celotni regiji.
Ključni podatkovni trendi
Trans osebam, zlasti tistim, ki so dodatno marginalizirane na podlagi rase, razreda, oviranosti, migracijskega statusa, statusa HIV in ostalih intersekcijskih življenjskih okoliščin, so človekove pravice in temeljne svoboščine vse pogosteje odvzete na vse bolj agresiven in sistematičen način. Na primer, zaščita pred diskriminacijo je bila odpravljena v Gruziji in na Madžarskem, kjer so vlade uvedle anti-trans in anti-LGBTIQ+ ustavne spremembe. Zaščita pred kaznivimi dejanji iz sovraštva in sovražnim govorom je bila izbrisana v Bosni in Hercegovini. Pravno priznanje spola je zdaj v Gruziji popolnoma prepovedano, v Belorusiji se uporablja nedosledno, v Združenem kraljestvu pa je ogroženo po nedavni odločitvi Vrhovnega sodišča. Leta 2025 Kazahstan kot edina država v Srednji Aziji omogoča pravno priznanje spola.
Kjer je prišlo do napredka, je bil ta sporadičen in ni odražal močne ali dosledne politične podpore. Nemčija izstopa z Zakonom o samoodločbi, ki je začel veljati novembra 2024, čeprav je nova konservativna vlada že napovedala, da ga bo revizijsko preučila.
Vpliv v resničnem življenju
Na Madžarskem je desničarska populistična vlada spremenila ustavo in iz nje izključila nebinarne osebe – vanjo je zapisala, da so lahko ljudje zgolj moškega ali ženskega spola. Ta sprememba ustvarja pravno podlago za zanikanje obstoja in pravic oseb z drugimi spolnimi identitetami.
Združeno kraljestvo, ki je bilo nekoč vodilno na področju enakosti, ima zdaj vrhovno sodišče, predsednika vlade in organ za enakost, ki delujejo usklajeno z anti-trans aktivisti. Odločitev britanskega vrhovnega sodišča, ki je opredelila pojem »ženska« v okviru zakonodaje o nediskriminaciji, je močno omajala pravno varnost trans oseb. Poleg tega je okrepila tveganja za kršitve zasebnosti in izključevanje iz ključnih storitev, kot so bolnišnične sobe, javna stranišča, garderobe, zatočišča in sprejemni centri za prosilce za azil.
V Gruziji je vlada uvedla popolno prepoved pravnega priznanja spola, kriminalizirala dostop do zdravstvene oskrbe za trans osebe ter iz zakonodaje o nediskriminaciji odstranila pojme »spol«, »spolna identiteta« in »spolni izraz«. S tem je trans osebe izpostavila povečanemu tveganju zlorab, nasilja in izključevanja. Gre za zavestne politične ukrepe z resnimi in škodljivimi posledicami za varnost, dostojanstvo in življenja ljudi.
Poziv k ukrepanju
TGEU-jevi podatki kažejo več ključnih usmeritev za prihodnost. EU potrebuje prenovljeno in okrepljeno LGBTIQ+ strategijo, ki se bo posebej osredotočila na potrebe marginaliziranih skupin, vključno s trans osebami, osebami z oviranostjo, prosilci_kami za azil in tistimi, ki doživljajo večplastno marginalizacijo. »Spolna identiteta« in »spolni izraz« morata biti vključena v vse pobude Komisije na področju enakosti spolov in obravnavana kot temelja za zaščito pred diskriminacijo v okviru prava EU. Evropska komisija se mora v novi strategiji zavezati k podpori državam članicam pri izvajanju zakonodaje EU o pravicah trans oseb ter jih hkrati tudi pozvati k odgovornosti za njeno izvajanje. Glede na očitno erozijo človekovih pravic po Vzhodni Evropi, Srednji Aziji in na Kavkazu podatki kažejo tudi na pomembnost vključevanja meril človekovih pravic v zunanjo politiko EU.
Trans Rights Index & Map vsako leto zbira podatke in analizira človekove pravice trans oseb v Evropi in Srednji Aziji. Prvič je izšel 2013, danes pa prikazuje pravni položaj v 54. državah na 32. področjih zakonodaje. Zemljevid sledi šestim pravnim kategorijam v državah: pravno priznanje spola, azil, sovražni govor in kazniva dejanja iz sovraštva, zdravje, prepoved diskriminacije in družina.