Novice

Mladi z mladimi: medvrstniške delavnice projekta Aktiviranje nenasilnih moškosti

Mladi z mladimi: medvrstniške delavnice projekta Aktiviranje nenasilnih moškosti

Na Mirovnem inštitutu smo v okviru mednarodnega projekta Aktiviranje nenasilnih moškosti v juniju na srednjih šolah in mladinskih centrih začeli z izvajanjem medvrstniških delavnic o spolnih stereotipih, moškosti in nasilju.

Delavnice izhajajo iz ideje, da pravladujoče norme moškosti prikazujejo moške kot močne, vodilne, neustrašne, neranljive, zmagovalce, junake, ki si utirajo svojo pot in premagujejo nasprotnike. Norme, ki jih podpirajo tudi mediji in popularna kultura, pred fante postavljajo izzive nenehnega dokazovanja samozavesti, moči in neranljivosti, kar lahko vodi v različne oblike nasilja na podlagi spola. Cilj delavnic je zato mlade ozaveščati o pozitivnih zgledih moškosti, ki skozi promocijo vključujočega in nenasilnega vedenja, prispevajo k bolj poglobljenemu razumevanju in zmanjševanju nasilnega vedenja, vključno z nasiljem na podlagi spola.

Delavnice temeljijo na principih medvrstniškega učenja in jih izvajajo za to usposobljeni nosilci_ke sprememb, študenti_ke socialne pedagogike in socialnega dela in mladinski delavci_ke. Z njimi si prizadevamo k zmanjševanju vseh oblik nasilja na podlagi spola skozi promoviranje kulture enakosti, solidarnosti in nenasilja. Mladi na delavnicah soustvarjajo prostor za refleksijo medvrstniških odnosov, predvsem v povezavi s spolnimi stereotipi, družbenimi pričakovanji glede idealov ženskosti in moškosti, prepoznavanju lastnih potreb, čustev in meja.

V juniju so mladi nosilci_ke sprememb skupno izvedli sedem delavnic v šolskih centrih v Velenju in Novem mestu ter v programu neformalnega izobraževanja Projektno učenje mladih odraslih (PUM-O), ki ga izvaja Ljudska univerza Radovljica. Ena izmed udeleženk delavnice v Novem mestu je poudarila: “Delavnica je bila super, vendar mislim, da bi o tem morali govoriti že v osnovnih šolah, ko mladi še nimamo tako razvitih mnenj in jih je lažje spremeniti.” Ta izjava odraža pomembnost ozaveščanja o spolnih stereotipih že v zgodnjih najstniških letih in potrebo po vključevanju teh vsebin v izobraževalne programe. Z delavnicami bomo nadaljevali v prihajajočem šolskem letu, ko se programu pridružujejo nove srednje šole.