Novice

Ocene tujih strokovnjakov o Zakonu o RTV Slovenija

Ocene tujih strokovnjakov o Zakonu o RTV Slovenija

Po objavi angleškega prevoda Zakona o RTV Slovenija na spletni strani Ministrstva za kulturo se je Mirovni inštitut obrnil na mednarodne strokovnjake za regulacijo javnih radiotelevizij in na nekatere mednarodne organizacije, ki delujejo na področju svobode izražanja, s prošnjo, da ocenijo, ali so zakonska določila skladna z mednarodnimi standardi in dobrimi praksami.
Ponovili smo prizadevanja iz leta 2005, ko smo se v takratni razpravi o zakonu, ki ga je pripravila takratna vlada, obrnili na mednarodno strokovno javnost z enako prošnjo.
S takšnim delovanjem želimo postaviti razprave o medijskem sistemu v Sloveniji v mednarodni kontekst in zagotoviti zunanji pogled nanje.
Na naš tokratni poziv so se odzvali s kratko oceno pravna služba Evropske zveze javnih radiotelevizij (European Broadcasting Union-EBU) oziroma namestnik direktorja pravne službe Michael A. Wagner, ter s kratko analizo zakonskega besedila še mednarodno priznana strokovnjaka Karol Jakubowicz in Toby Mendel; slednji sedaj deluje kot direktor Centra za pravo in demokracijo (Center for Law and Democracy), pred tem pa je dvanajst let vodil pravni oddelek mednarodne organizacije za svobodo izražanja Article 19.
Werner Rumphorst, ki je kot direktor pravne službe EBU leta 2005 sodeloval v javni razpravi o takratnem predlogu zakona, se je med tem upokojil.
Karol Jakubowicz in Toby Mendel (Center for Law and Democracy) sta pred pripravo kratke analize zakona prosila, da jima povzamemo, kaj so osrednje teme javne razprave v Sloveniji glede zakona, da bi se še posebej ozrla na zakonska določila, ki urejajo ta vprašanja.
Vse tri ocene na splošno ugotavljajo, da predstavlja novi zakon bistven napredek v primerjavi z Zakonom o Radioteleviziji Slovenija, ki je bil sprejet leta 2005, ter da v mnogih pogledih prinaša zgledno ureditev glede na evropske standarde. Tudi novi pravni status ocenjujejo za primerljiv z drugimi javnimi radiotelevizijami v Evropi, enako kot ureditev, po kateri zaposleni na javni radioteleviziji ne bi bili javni uslužbenci. Kot zelo pozitivno ocenjujejo tudi ureditev glede sestave in imenovanja Sveta RTV Slovenija.  Kritične ocene pa so usmerjene predvsem v število, sestavo in prepletenost pooblastil vodstvenih in nadzornih organov, ter na nedorečenosti nekaterih določil s tega področja, ki bi lahko bile izrabljene za administrativne blokade in politično vmešavanje.
Tukaj objavljamo prevod teh ocen in mnenj. Kratka ocena iz pravne službe EBU je prispela v obliki pisma. Objavljamo tudi vse tri dokumente v izvirniku tj. v angleškem jeziku, da bi se izognili dvomom o kakovosti prevoda. Gradivo so prevedli poklicni prevajalci.