Slovenija v globalnih migracijskih tokovih
16. 7. 2025 | Politika

Na 22. letni konferenci IMISCOE, ki je potekala 2. julija 2025 v pariškem Aubervilliersu, je dr. Maja Breznik predstavila nekatere ugotovitve mednarodnega projekta JUSTMIG. Raziskava osvetljuje vlogo Slovenije v evropskih in globalnih migracijskih tokovih, v katerih vse bolj nastopa kot posrednica delovne sile. Ob tem izpostavlja tudi manj vidne, a zaskrbljujoče vidike: naraščajoča odvisnost od migrantske delovne sile, razmah posredniške industrije ter vznik praks, ki jih raziskovalci opredeljujejo kot »nesvobodno mezdno delo« (Miles 1987; Breznik 2023).
V zadnjem desetletju se gospodarska rast Slovenije v veliki meri opira na zaposlovanje tuje delovne sile. Raziskava opozarja, da to ni le posledica domačega povpraševanja po delavcih, temveč tudi posledica sistemske vloge Slovenije v širši evropski migracijski shemi. Slovenija ima največje število napotenih delavcev na prebivalca v EU, kar pomeni, da številni tuji delavci pridobijo delovno dovoljenje v Sloveniji, a dejansko nikoli ne delajo ali prebivajo v državi – temveč so napoteni v druge članice EU. Ta pojav ustvarja učinek t. i. »selitve na lokaciji« – zaposlovanje cenejše (migrantske) delovne sile, ne da bi se bilo treba podjetju seliti v nizkocenovne države. S tem se v Evropi krepi trend »nesvobodnega mezdnega dela«, ki označuje delavce s šibko pogajalsko močjo in omejenimi pravicami. Ti delavci pogosto delajo v slabših razmerah, brez realne možnosti izbire. Porast tega pojava je povezan z lokalno migracijsko industrijo – mrežo agencij, posrednikov, podizvajalskih podjetij in administrativnih postopkov, ki omogočajo (in pogosto spodbujajo) take migracije.
Slovenija se je iz države, ki išče delovno silo, razvila v pomemben člen širše migracijske infrastrukture. Čeprav to gospodarsko koristi podjetjem, raziskovalke in raziskovalci opozarjajo, da sistem ustvarja delovne pogoje, ki krepijo ranljivost delavcev. Pozivajo k politiki, ki bo spoštovala človekove pravice in omejevala izkoriščevalske prakse.
Raziskava je bila izvedena v okviru projekta JUSTMIG (projektna številka 101126535), ki vključuje šest držav članic EU in tri kandidatke. Osredotoča se na začasne migracije, začasno zaposlovanje in strukturne spremembe v delovni sili – s poudarkom na industriji in storitvenem sektorju. Projekt financira Evropska unija.