Nasilna križišča: dinamika družbenih in političnih elementov sodobnega kolektivnega nasilja in množičnih zločinov in njene posledice – primera bivše Jugoslavije in Ruande
Politika | Trajanje projekta: 1. 2. 2008 - 23. 4. 2009
- Oblikovati teoretski in metodološki okvir, ki povezuje različne nivoje konflikta in nasija in razviti empirično utemeljeno razumevanje teh povezav skozi študij dveh primerov – nekdanje Jugoslavije in Ruande.
- Raziskati navzkrižne dimenzije in povezave spola, etničnosti/rase in religije, da bi bolje razumeli dinamiko in pogoje, v katerih so etnični, spolni ali religiozni identitetni konstrukti uporabljeni za legitimacijo nasilja, v katerih nasilje postane sprejemljivo ali se kaže celo kot nujen odgovor na konflikt.
- Uvesti inovativne empirične metode za študij različnih nivojev konflikta in nasilja
- Razumenti različne pokonflikne korake, politike in ukrepe obvladovanja preteklosti in poskusov sprave (še posebej načinov memorializacije) v luči pravičnosti, družbene kohezije in politične stabilnosti, reševanja konfliktov in njihove transformacije – vključno razpravami o kolektivnih zločinih in spravi po drugi svetovni vojni v samostojni Sloveniji.
- Analizirati (uspešne) strategije v procesu obvladovanja preteklosti s posebnim ozirom na komuniciranje védenja o preteklosti (»politike resnice«) z uporabo novih informacijskih tehnologij.
- Reflektirati o posledicah raziskovalnih rezultatov za intervenco in politike, tako v primeru izbranih študij primerov kot tudi širše.
Vodja projekta: Vlasta jalušić
Sodelavka na projektu: Jovana Mihajlović Trbovc
Financerji:
Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije