Obrazi homofobije

Obrazi homofobije

Knjiga »Obrazi homofobije« je sociološka in pravna študija o različnih vidikih in funkcijah homofobije ter naslavlja strukturne in družbene razsežnosti sovraštva do gejev in lezbijk. Avtorji knjige homofobijo ne razumejo v ozkem psihološkem pomenu, pač pa skozi širši družbeni in politični kontekst, ki omogoča razumevanje mehanizmov družbene reprodukcije homoseksualnosti kot škodljive in nezaželene identitete.

V prvem delu knjige avtorji predstavljajo razvoj koncepta homofobije od izvornega psihološkega in psihoanalitičnega pomena do sociološke funkcionalistične analize homofobije in njenih kritik. Drugo poglavje sistematično prikazuje opravljene empirične študije o različnih vidikih homofobije v Sloveniji, tretje in četrto poglavje pa natančneje predstavlja najnovejšo tovrstno študijo, ki je nastala v okviru raziskovalnega projekta Citizens in Diversity: A Four Nation Study on Homophobia and Fundamental Rights (koordinator projekta je bil Oddelek za sociologijo Univerze v Padovi, Italija). Ta je bil razdeljen v sociološki del, v okviru katerega je bila opravljena kvalitativna študija o homofobiji in njenem razumevanju med študenti pedagogike (bodočimi pedagoškimi delavci) in geji in lezbijkami. Ta del raziskave se je osredotočil predvsem na vprašanje, kako homoseksualnost vstopa (ali ne vstopa) v šolski prostor kot tema razprav ter takšne so strategije, s katerimi geji in lezbijke presegajo homofobijo šolskega in tudi drugih prostorov. Drugi del raziskovalnega projekta je bil osredotočen na pravna vprašanja, ki so se dotikala dveh ključnih vprašanj: kako zakonodaja lahko preprečuje homofobijo in v katero zakonodajo je homofobija implicitno vpisana in jo na ta način reproducira.

Knjiga je namenjena strokovni in laični javnosti, saj z različnih vidikov naslavlja pojavne oblike homofobije v slovenski družbi. Ali kot piše avtor predogovora Luca Trapollin, knjiga je vpogled v družbeno resničnost in prakse, ki hegemonski skupini omogočajo prek simbolnega nasilja ohranjati svojo prevlado v družbi.