Neupogljive

Neupogljive

V torek, 11. 4. 2023 ob 16.30 v predavalnici 18 prireja Filozofska fakulteta v sodelovanju z Veleposlaništvom Republike Nemčije v sklopu prireditev Dnevi enakosti spolov in Leta jezikov unikatni dogodek s krovno temo „Neupogljive“. Projekciji večkrat nagrajenega dokumentarnega filma Neupogljive, ki pripoveduje o prvih nemških političarkah, bo sledil pogovor z veleposlanico Zvezne republike Nemčije Natalie Kauther in nekdanjo dekanjo Filozofske fakultete, zasl. prof. dr. Nevo Šlibar. Pogovor bo moderirala prof. dr. Vlasta Jalušič.
Pogovor bo potekal v angleščini, film je v nemščini z angleškimi podnapisi.

PASICA FB
Več o filmu:
Neupogljive (Die Unbeugsamen, 2020)
V filmu „Neupogljive“ nemškega režiserja Torstena Körnerja je na podlagi intervjujev in impresivnega arhivskega gradiva prikazana zgodovina nemškega parlamentarizma s perspektive znanih političark. V filmu postane jasno, kako zelo so se morale v povojni zgodovini ženske za svojo udeležbo v demokratičnem procesu odločanja boriti proti moškim, obsedenimi z željo po moči in uspehu. Neustrašno, ambiciozno in potrpežljivo so sledile svoji poti ter kljubovale predsodkom in spolni diskriminaciji.
Spomini nekdanjih in sedanjih političark so bridki in humorni obenem, velikokrat absurdni in včasih zastrašujoče aktualni. Dokumentaristu in novinarju Torstenu Körnerju je uspelo ustvariti prepričljivo kroniko zahodnonemške politike od petdesetih let prejšnjega stoletja do obdobja po združitvi; film se zaključi z vzponom Angele Merkel. Rezultat je pronicljiv dokument, ki nedvomno prispeva k še vedno aktualni razpravi o enakosti spolov.
Več o gostjah:
Veleposlanica Zvezne republike Nemčije v Sloveniji Natalie Kauther: rojena leta 1974 v Dortmundu. Študirala pravo v Kielu, od leta 2005 zaposlena na nemškem zunanjem ministrstvu, med drugim kot tiskovna predstavnica nemškega zunanjega ministrstva (AA), kot tiskovna predstavnica na nemškem veleposlaništvu v Washingtonu in kot namestnica veleposlanika v Sarejevu. Od leta 2017 je delala v uradu nemškega predsednika, od julija 2020 pa je akreditirana kot veleposlanica v Sloveniji. Prva veleposlanica v zgodovini Zvezne republike Nemčije, ki si mesto veleposlanika deli z možem po modelu delitve delovnega mesta. Posebno pozornost namenja temam: enakost spolov, feministična zunanja politika in opolnomočenje žensk. Je ponosna mati treh otrok in lastnica psa.
Zasl. prof. dr. Neva Šlibar, doktorica literarnih ved, je bila dolgoletna gonilna in ustvarjalna sila Oddelka za germanistiko z nederlandistiko in skandinavistiko na Filozofski fakulteti UL. Od leta 2002 do 2003 je bila dekanja FF (po Almi Sodnik šele druga dekanja Filozofske fakultete), skupaj s prof. dr. Milico Antić Gaber in prof. dr. Evo Bahovec pa je leta 2005 ustanovila prvi slovenski podiplomski interdisciplinarni program Ženske študije in feministična teorija. Feministična literarna veda, življenjepisni diskurz, ženska pisava in vprašanje literarnega kanona so – poleg sodobne in najsodobnejše književnosti ter literarne didaktike – tudi sicer področja, s katerimi se znanstveno in pedagoško ukvarja zadnja desetletja.