Novice

Raziskava o medijih in demokraciji v Evropi: po vzpostavljeni bazi podatkov o medijski ponudbi v ospredju raziskava občinstva

Raziskava o medijih in demokraciji v Evropi: po vzpostavljeni bazi podatkov o medijski ponudbi v ospredju raziskava občinstva

viber_image_2024-03-08_09-22-10-553Med 6. in 8. marcem 2024 so se na Univerzi Lusófona v Lizboni na rednem delovnem sestanku srečali raziskovalke in raziskovalci evropskega znanstveno-raziskovalnega projekta »Zemljevid medijev za prihodnje demokracije« (Mapping Media for Future Democracies – MeDeMAP). Projekt se je pričel marca 2023, pred sodelujočimi raziskovalci iz Avstrije, Češke, Estonije, Francije, Irske, Italije, Nemčije, Poljske, Portugalske in Slovenije sta še dve leti dela.

Raziskava je namenjena ugotavljanju poti za krepitev demokracije z izboljšanjem odgovornosti, preglednosti in učinkovitosti medijske produkcije ter širjenjem aktivnega in vključujočega državljanstva. Da bi to naredili, namerava projekt razjasniti, kateri mediji v kolikšni meri in pod kakšnimi pogoji opravljajo katere demokratične funkcije za katero občinstvo.

Srečanje je bilo deloma namenjeno predstavitvi in razpravi o dosedanjih rezultatih raziskave, pri čem so bila v ospredju poročila o rezultatih raziskave v delovnih sklopih, ki se osredotočata na regulacijo in samoregulacijo medijev ter na ponudbo in produkcijo medijev. V slednjem smo raziskovalke in raziskovalci v desetih državah spremljali demokratične lastnosti medijske ponudbe in medijske podpore sodelovanju javnosti ter se pri tem osredotočili na novičarske medije, tako javne kot zasebne, komercialne in nepridobitne. V vsaki državi smo izdelali bazo podatkov o številnih lastnostih medijev na obsežnem vzorcu (v Sloveniji je vzorec vključeval okrog 100 medijev, v večjih državah tudi več kot 200). Podatki bodo v nadaljevanju projekta podlaga za izdelavo »zemljevida medijev« glede na demokratične lastnosti.

Deloma pa je bilo redno srečanje raziskovalk in raziskovalcev namenjeno razpravi o metodoloških in organizacijskih vprašanjih izvedbe raziskave do konca leta 2024, ko bodo v treh delovnih sklopih izvedeni številni intervjuji s predstavniki organov regulacije in samoregulacije ter predstavniki medijev, hkrati pa tudi obsežna raziskava občinstva s pomočjo fokusnih skupin in intervjujev.

V projektu sodelujejo raziskovalki Mirovnega inštituta Brankica Petković in Mojca Pajnik ter asistentka Nuša Detiček.

©Margaryta Kulichova

©Margaryta Kulichova

Projekt koordinira Avstrijska akademija znanosti, financira pa ga Evropska unija v okviru programa Obzorje Evropa.