Odprta, misleča in politično dejavna skupnost, temelječa na načelu enakosti.
(vizija Mirovnega inštituta)
- Politika emancipacije obstaja le v procesih razglašanja, oznanjanja in udejanjanja, ki se kažejo kot aktivna misel-praksa, ki jo sočasno in brez posredovanja razglaša in izvaja njen protagonist, aktivist, militant in ki je posledica univerzalnega mišljenja, v katerem se razkrojijo oziroma postanejo za mišljenje popolnoma irelevantne vse razlike.Lana Zdravković o politiki emancipacije
- Četudi v »normalnih« časih prizadevanje za resnico ni bistveno za politični prostor, je danes izrekanje resnice in razkrivanje dejstev postalo delovanje par excellence. Tu se bije ključni politični boj. To ni preveč dober znak, saj kaže, da živimo v težkih, temnih časih.Vlasta Jalušič, intervju v Mladini 2020
- V neoliberalizmu so kot generator razvoja definirani gospodarska rast in tehnološke inovacije. Pozablja pa se, da so pomembne pozitivne družbene transformacije v zadnjem stoletju prispevala ravno emancipatorna družbena gibanja za enakost kot so feminizem, antirasizem, boji za človekove pravice, za pravice istospolnih, hendikepiranih.Majda Hrženjak o progresivnosti enakosti
- Da bi dosegli enakomernejšo in bolj pravično porazdelitev dobrin, kapitala ali hrane, niso dovolj razvojne politike in strategije. Potrebno je na globalni ravni zagotoviti skladnost politik na vseh področjih, ki kakorkoli vplivajo na razvojno področje oz. na razvoj »držav v razvoju«.Maja Ladić o razvojnih politikah
- Če želimo presegati obstoječe neenakosti med spoli, mora enakost spolov naslavljati in vključevati vse, tako ženske kot moške, različne potrebe in specifične situacije posameznic in posameznikov.Živa Humer o enakosti spolov
- Kompleksnost konceptov nacionalizma in rasizma, poleg analize zgodovinskih, družbeno-ekonomskih in geopolitičnih značilnosti, nujno kliče k raziskovanju njune prepletenosti in soodvisnosti v sedanjem trenutku.Veronika Bajt o sodobnih nacionalizmih in rasizmih
Novice
- 18. 5. 2022
Prva sodna zmaga proti Ministrstvu za kulturo
Dosegli smo prvo sodno zmago proti Ministrstvu za kulturo, ki ga trenutno še vodi Vasko Simoniti.
- 17. 5. 2022
Izjava podpore stavki na RTV Slovenija
Izražamo vso podporo izglasovani opozorilni in solidarnostni stavki novinark_jev in ustvarjalk_cev na RTV Slovenija.
- 17. 5. 2022
Ali smo vključujoča družba?
Dogodek je namenjen vsem, ki delujejo na področju integracije, tako v državnih institucijah kot tudi nevladnih organizacijah ali neformalnih skupinah, pa tudi raziskovalkam_cem, študentkam_om, predavateljicam_em in drugi strokovni javnosti...
- 16. 5. 2022
Sodelovanje na mednarodni poletni šoli Course on Divided Societies
Letošnja mednarodna poletna šola Course on Divided Societies, ki že 24. leto zapored poteka na Inter-University Center v Dubrovniku, se je osredotočila na temo »Miti in mediji«.
- 11. 5. 2022
Spletni pogovor ‘Vojna in mir v Evropi’
Objavljamo spletni pogovor Vlaste Jalušič, politologinje z Mirovnega inštituta, z bolgarskim politologom Ivanom Krastevom, enim najpomembnejših evropskih javnih intelektualcev.
- 10. 5. 2022
Teden vseživljenjskega učenja: Igre za enakost v skrbstvenem delu
V okviru Tedna vseživljenjskega učenja bomo v sklopu projekta ECAROM izvajali delavnico 'Igre za enakost v skrbstvenem delu'.
Izjave za javnost |17. 5. 2022
Izjava podpore stavki na RTV Slovenija
Javnost, celotno novinarsko skupnost in vse, ki jih skrbi trenutno dogajanje na RTV, pozivamo, da se solidarizirajo s stavkajočimi ustvarjalkami in ustvarjalci na RTV in jim nudijo vso moralno, institucionalno ter intelektualno podporo, ki jo kot glasniki javnosti in javnega v tem trenutku potrebujejo.
Dogodki
Pogovor
Ali smo vključujoča družba?
24. maj 2022, 09:00 | Cukrarna, Ljubljana
Dogodek je namenjen vsem, ki delujejo na področju integracije, tako v državnih institucijah kot tudi nevladnih organizacijah ali neformalnih skupinah, pa tudi raziskovalkam_cem, študentkam_om, predavateljicam_em in drugi strokovni javnosti...
Simpozij
Sophijin simpozij: Omizje ‘Nevidno delo’
10. maj 2022, 18:00 | Zoom
Gostje pogovora bodo komentirali in aktualizirali štiri temeljne koncepte v knjigi 'Mezdno delo: Kritika teorij prekarnosti' avtorice Maje Breznik.
Pogovor
Spletni pogovor ‘Vojna in mir v Evropi’
9. maj 2022, 11:00 | Zoom
Spletni pogovor Vlaste Jalušič in bolgarskega politologa Ivana Krasteva.
Spletna razstava ob 30. obletnici Mirovnega inštituta
Trideseta obletnica Mirovnega inštituta sovpada s 30. obletnico države Slovenije. Ob tej priložnosti smo postavili spletno razstavo, ki predstavlja dosežke in povzema aktivnosti, ki jih je MI izvedel v vseh teh letih v lokalnem in mednarodnem prostoru. Hkrati je razstava posvečena vsem, ki so zagnali in vztrajno poganjajo Mirovni inštitut.
Ne bomo zapustili Metelkove!
V ponedeljek, 19.10.2020, na prvi dan razglasitve drugega vala epidemije je Ministrstvo za kulturo 18 nevladnim organizacijam, ki delujejo na Metelkovi 6, poslalo dopis o izselitvi zaradi obnove stavbe, ki da jo potrebuje zase. Dogodek je sprožil veliko odzivov. Na enem mestu smo zbrali vsa pisma podpore, peticije in odzive medijev.
Aktualni projekti
Aktiviranje nenasilnih moškosti (Carmia)
Projekt poglablja obstoječe in razvija nove perspektive v raziskovalnem in aktivističnem delu Mirovnega inštituta na področju enakosti spolov in moškosti.
Dopolnilne poti v jugovzhodni Evropi (COMP4SEE)
Namen projekta je razviti dopolnilne programe prihoda za osebe, ki potrebujejo mednarodno zaščito, v treh državah članicah Evropske unije, ki doslej niso uvedle sistemov za zakonit sprejem oseb.
Delovanje za enakost – prevpraševanje moškosti in vključevanje mladih pri odpravi nasilja na podlagi spola
Projekt se osredotoča na preprečevanje nasilja na podlagi spola, pri čemer naslavlja hegemonske moškosti in vključuje mlade pri prizadevanjih za enakost spolov.
Udejanjanje državljanstva in solidarnosti v Evropi »od spodaj navzgor«: Lokalne iniciative, intersekcijske strategije in transnacionalne mreže
Raziskovalni projekt naslavlja izzive transnacionalnega sodelovanja in povezanosti na različnih področjih družbenega življenja.
Opolnomočenje migrantskih glasov v integracijskih in inkluzivnih politikah
Omogočiti in povečati sodelovanje migrantov pri oblikovanju in izvajanju ukrepov na političnemu področju, tam kjer jih neposredno zadevajo ter približati vprašanja lokalnim, nacionalnim in nosilcem odločanja v EU.
Človekove pravice in manjšine, Politika
Sovražni govor v sodobnih konceptualizacijah nacionalizma, rasizma, spola in migracij
Analiza sovražnega govora kot pojava, ki je neločljivo povezan z nacionalizmom in rasizmom, naslavljanje sodobnih izzivov polarizacije družb tako v Sloveniji kot v Evropi.
Vodnik po človekovih pravicah
Vodnik po človekovih pravicah je spletno orodje za pravno samopomoč. Vodnik na enostaven način pojasnjuje temeljne pravice na različnih področjih družbenega življenja. Ustvarjen je z namenom pomagati posameznikom_cam razumeti svoje pravice in obveznosti ter razvijati sposobnosti za uporabo človekovih pravic v konkretnih situacijah.
Izpostavljene publikacije
Priročnik za prijavljanje sovražnega govora na družbenih omrežjih
2018 | Druge založbe
V priročniku so predstavljeni postopki za prijavo sovražnega govora na družbenih omrežjih, s poudarkom na omrežjih Facebook, Twitter in Youtube.
Migration Law in Slovenia
2018 | Druge založbe
Knjiga o zakonodaji na področju priseljevanja in pravici do prebivanja nedržavljanov v Sloveniji izvira iz znane Mednarodne enciklopedije migracijskega prava (International Encyclopaedia of Laws).
Majda Hrženjak (ur.)
Razsežnosti skrbstvenega dela
2018 | Druge založbe
Monografija prinaša premišljevanje koncepta skrbi in skrbstvenega dela v kontekstu feminističnih teoretizacij državljanstva, politične ekonomije in etike skrbi.
Mojca Pajnik (ur.)
Populism and the Web: Communicative Practices of Parties and Movements in Europe
2017 | Druge založbe
Pri založbi Routledge je izšla nova knjiga o vlogi spleta v komunikacijskih strategijah desnih populističnih strank in gibanj v Evropi.
Majda Hrženjak (ur.)
Spremembe očetovstva: moški med delom in starševstvom
2016 | Posebne izdaje
Monografija obravnava problematična razmerja med sodobnim trgom dela in očetovstvom, opozarja na naraščajočo prekarizacijo dela in marginalizacijo skrbstvenega dela.
Iztok Šori, Živa Humer (ur.)
Očetje: Kratke zgodbe o sodobnem starševstvu
2016 | Posebne izdaje
Zbirka 24 kratkih zgodb sodobnih očetov o dilemah, konfliktih, občutkih in razmišljanjih, s katerimi se srečujejo v vlogi očeta.